Mundobasket 2023, Φιλιππίνες-Ιταλία 83-90: Νίκη - πρόκριση στους «16» για τη «Σκουάντρα Ατζούρα» (vid)

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» με μια κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε επί των Φιλιππίνων με 90-83, παίρνοντας και την πρόκριση για την φάση των «16» του Mundobasket 2023.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τρελό ρυθμό και καταιγισμό τριπόντων, η Ιταλία κατάφερε να ελέγξει τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» με συνοπτικές διαδικασίες τις Φιλιππίνες με 90-83.

Η ομάδα του Ποτσέκο με αυτή τη νίκη, πήρε την πρόκριση για την φάση των «16», εκεί που θα διασταυρωθεί με τους δύο πρώτους του Group B (Σερβία, Πουέρτο Ρίκο, Νότιο Σουδάν, Κίνα).

Για τους νικητές που είχαν συνολικά έξι(!) διψήφιους, κορυφαίος ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν Ρίτσι (14 πόντοι), Σπίσου (13 πόντοι), Τονούτ (13 πόντοι), Παγιόλα (11 πόντοι) και Μέλι (10 πόντοι).

Όσον αφορά τις Φιλιππίνες, ξεχώρισε ο Τζόρταν Κλάρκσον με 23 πόντους, ενώ ο Ντουάιτ Ράμος ακολούθησε με 14 πόντους.

To ματς

Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα ξεκίνησε το παιχνίδι, δύο για κάθε ομάδα (6-6 στο 2'). Το ματς είχε πάρει φρενήρη ρυθμό, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια σχεδόν σε κάθε φάση. Οι Φιλιππίνες πήραν μέχρι και προβάδισμα τριών πόντων (18-15 στο 7΄), με τους Πογκόι και Ράμος να είναι οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τoυς οικοδεσπότες στο +3 (23-20).

Στη δεύτερη περίοδο η Ιταλία έδειξε να ανεβάζει ρυθμούς, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα (28-31 στο 14'). Οι Φιλιππίνες δεν είχαν την ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου και η «Σκουάντρα Ατζούρα» με πρωταγωνιστή τον Σιμόνε Φοντέκιο έφτασε στο +6 (29-35 στο 16'), δείχνοντας ότι έχει το μομέντουμ. Αυτό αποδείχτηκε από το διψήφιο προβάδισμα που πήραν οι παίκτες του Ποτσέκο, φτάνοντας μέχρι και στο +10 (32-42 στο 18'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ιταλία να πηγαίνει στα αποδυτήρια από θέση οδηγού (39-48).

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, που οι Φιλιππίνες μείωσαν σε μονοψήφιο (43-52 στο 21'), οι Ιταλοί έδειξαν γρήγορα αντανακλαστικά, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-56 στο 23'). Η επιθετική δυστοκία των Φιλιππινέζων δεν τους βοήθησε να μείνουν όσο κοντά ήθελαν, αφού δεν μπορούσαν να μειώσουν (53-64 στο 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-73.

Στο +15 έφτασε στο 31' η διαφορά (60-75), με την «ψαλίδα» να ανοίγει με γεωμετρική πρόοδο. Μάλιστα, οι Ιταλοί έφτασαν και στο +18 (62-80), «τελειώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Οι Φιλιππίνες έριξαν τη διαφορά στους επτά (81-88 στο 38'), αλλά δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τη «Σκουάντρα Ατζούρα». Η τελική επικράτηση έφτασε με 83-90 και την Ιταλία να παίρνει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!