Καναδάς-Βραζιλία 65-69: Η «σελεσάο» έκανε την έκπληξη, άνω κάτω ο όμιλος!

Η Βραζιλία έκανε τεράστια έκπληξη στο Group L, επικρατώντας του Καναδά με 69-65 και πλέον τέσσερις ομάδες στον όμιλο έχουν ρεκόρ 3-1.

Η Βραζιλία ολοκλήρωσε την υπέρβαση κόντρα στον Καναδά, επικρατώντας με 69-65 και υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη ήττα στο Mundobasket 2023!

Πλέον η Λετονία, η Ισπανία, η Βραζιλία και ο Καναδάς έχουν ρεκόρ 3-1 στο Group L και η πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης θα κριθεί στις αναμετρήσεις της Κυριακής 3/9, εν προκειμένω στο Βραζιλία - Λετονία (12:45) και Ισπανία - Καναδάς (16:30). Οι νικητές θα περάσουν στους «8».

Ο αγώνας

Ο Καναδάς ξεκίνησε νωθρά το ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 2/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και δίνοντας την ευκαιρία στους Βραζιλιάνους να προηγηθούν με 13-16 στο 10' έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μπρούνο Καμπόκλο (7π., 3ριμπ.), μολονότι έκαναν 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια οι Καναδοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 24-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (37-27).

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ηγήθηκε στο ξέσπασμα των Καναδών, σκοράροντας 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο ενώ οι Ντορτ και Ολίνικ έδωσαν από 11 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά, η Βραζιλία επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 2/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (17%). Ο Καναδάς είχε το προβάδισμα ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου όμως η «σελεσάο» πήρε κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Σάντος, κάνοντας το 52-53 στο 33'.

Μάλιστα ο Γιάγκο Σάντος έκανε το 60-64 στα 26" για το φινάλε, σκοράροντας τέσσερις αναπάντητους πόντους! Ο Καναδάς πίεσε όμως η Βραζιλία κράτησε το προβάδισμα, επικρατώντας με 65-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-27, 52-45, 65-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βραζιλία βελτίωσε την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα με τεράστιο επιθετικό ταλέντο όπως ο Καναδάς. Συγκεκριμένα, δέχτηκε μόλις 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 13 στο τέταρτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπρούνο Καμπόκλο ηγήθηκε της Βραζιλίας, έχοντας 19 πόντους με 4/6 βολές, 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 13 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αλεξάντερ-Γουόκερ έμεινε στους 3 πόντους με 1/9 σουτ εντός πεδιάς (0/1 δίπ., 1/8 τρίπ.).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάγκο Σάντος βοήθησε τη Βραζιλία με 8 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Βραζιλία μοίρασε 17 ασίστ, ο Καναδάς μόλις 10.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βραζιλία δεν... πανικοβλήθηκε όταν ο Καναδάς άρχισε να χτίζει διαφορά. Αντίθετα, βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε μια τεράστια νίκη που την κρατάει ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!