Mundobasket 2023, Ιράν-Λίβανος 73-81: Μεγάλη νίκη με τρομερούς Αρακτζί και Χαϊντάρ (vid)

Ο Λίβανος κατάφερε και πήρε μια μεγάλη νίκη, κυρίως ψυχολογική, απέναντι στο Ιράν με 73-81, για τις θέσεις κατάταξης 17-32 του Mundobasket 2023.

Η ομάδα του Ελ Χατζ μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα προβάδισμα που της επέτρεψε να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω της.

Με πρωταγωνιστές τους Βάελ Αρακζί και Αλί Χαϊντάρ, ο Λίβανος είχε συνεχώς την πρωτοκαθεδρία του σκορ, χωρίς να έχει κάποια ανησυχία.

Στην τέταρτη περίοδο, με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 24-19, το Ιράν πλησίασε, αλλά εν μέσω βολών, το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ των τυπικά φιλοξενουμένων.

Πρωταγωνιστές οι Αρακζί και Χαϊντάρ, το πάλεψε ο Αμινί

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν οι Βαέλ Αρακτζί και Αλί Χαϊντάρ. Ο πρώτος μέτρησε 21 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 30 λεπτά.

Όσον αφορά τον Χαϊντάρ, τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35 λεπτά.

Για το Ιράν πρωταγωνίστησε ο Μοχαμάντ Αμινί με 22 πόντους, 6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/5 βολές. Επιπροσθέτως είχε 5 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 31 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-48, 49-62, 73-81.

Ιράνλιβανο

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!