Super Cup, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Καταστροφικό δεκάλεπτο για τους «πράσινους» με 2/14 σουτ

Γιώργος Κούβαρης
Χουάντσο

Ο Παναθηναϊκός τα... έσπασε στο πρώτο δεκάλεπτο του τελικού του Super Cup έχοντας 2/14 εντός παιδιάς.

Καταστροφική ήταν η πρώτη περίοδος του τελικού για τον Παναθηναϊκό! Και ίσως η λέξη «καταστροφική» να μην αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και βρέθηκαν να έχουν δεχθεί 11-0 με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-4. Για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μόλις 2/14 σουτ εντός παιδιά, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα και 4 λάθη!

Ένα διάστημα όπου οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς, πήραν από νωρίς το μομέντουμ και εκμεταλλεύτηκαν τις κάκιστες επιστροφές των παικτών του «τριφυλλιού». Ένα στοιχείο που παρουσίασαν και αποτέλεσε... ανορθογραφία της ομάδας κατά τη διάρκεια των φιλικών αγώνων.