Ονδούρα - Μεξικό 2-0: Εκπληκτική ασίστ ο Πάλμα, έπαιξε ένα ημίχρονο ο Πινέδα (vid)

palma

Η Ονδούρα του Πάλμα επικράτησε με 2-0 του Μεξικού του Πινέδα, με τον πρώτο μάλιστα να έχει τα δύο highlights της βραδιάς με μία υπέροχη ασίστ, αλλά και μία τρομερή ντρίμπλα.

Ονδούρα και Μεξικό ή αλλιώς Πάλμα και Πινέδα τέθηκαν αντιμετώποι σε αγώνα για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος εθνών της CONCACAF με στόχο την πρόκριση από διπλά αυτά παιχνίδια, που θα τους φέρει στον ημιτελικό της διοργάνωσης και θα τους δώσει κι ένα εισιτήριο για το Copa America του 2024.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Λοθάνο Κολόν, μετά από υπέροχη μπαλιά του πρώην παίκτη του Άρη και νυν της Σέλτικ, Λούις Πάλμα, ο οποίος... έκοψε την άμυνα του Μεξικού στην μέση.

Το δεύτερο γκολ της Ονδούρα ήρθε στο 72ο λεπτό με τον Ροτσέζ από ασίστ του Άλβαρες. Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ ξεκίνησε ως βασικός για το Μεξικό, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο με τον Ουριέλ Αντούνα, ο οποίος κυκλοφόρησε τον περασμένο χειμώνα στο ρεπορτάζ του Παναθηναϊκού, να περνάει στην θέση του.

Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 22/11 στην έδρα του Μεξικού.