Καρέτσας: Ο 16χρονος έδωσε ασίστ με την πρώτη ομάδα της Γκενκ σε φιλικό με τη Λουγκάνο (vid)

Βασίλης Μπαλατσός

Ο 16χρονος μεσοεπιθετικός Κωνσταντίνος Καρέτσας αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο σε φιλικό παιχνίδι της πρώτης ομάδας της Γκενκ με τη Λουγκάνο και έδωσε ασίστ.

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα της Γκενκ έκανε ο νεαρός Κωνσταντίνος Καρέτσας. Ο 16χρονος Ελληνοβέλγος μεσοεπιθετικός ταξίδεψε με την αποστολή των Βέλγων στο Μπένιντορμ της Ισπανίας για την προετοιμασία του Γενάρη, αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα με τη Λουγκάνο και μάλιστα έδωσε ασίστ.

Στο 90ο λεπτό ο νεαρός εκτέλεσε κόρνερ και ο Αροκοντάρε με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Καρέτσας πήρε την πρώτη του ευκαιρία με την πρώτη ομάδα της Γκενκ και επιβραβεύτηκε για την εικόνα του με τη β' ομάδα του κλαμπ στη δεύτερη κατηγορία του Βελγίου, με την οποία μετράει τρία γκολ και μία ασίστ σε δέκα παιχνίδια.