Μεγάλο διπλό η Θέλτα!

Μετά τη Ρωσία, η Θέλτα πέρασε... αέρας και από τη Γαλικία, όπου επικράτησε 1-0 της Λα Κορούνια. Mεγάλη νίκη η Χιχόν

Μια απίθανη εβδομάδα ολοκληρώθηκε ιδανικά για τη Θέλτα, η οποία μετά τη νίκη - πρόκριση επί της Κράσνονταρ έφυγε με το διπλό και από τη Γαλικία επικρατώντας 1-0 της Λα Κορούνια. Πολύ κακό παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο την άμυνά τους. Η Θέλτα είχε την υπεροχή, όχι όμως και τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 40' Ο Ιάγο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Λουξ κράτησε το μηδέν. Το ματς στην επανάληψη έγινε σκληρό, η Θέλτα συνέχισε την πίεση και στο 74' ο Ιάγο Ασπας διαμόρφωσε το 1-0. Οι Γαλιθιάνοι «ξύπνησαν», ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά οι Μπόρχες, Αντόνε δεν κατάφεραν να γίνουν ουσιαστικοί.

Μεγάλη νίκη της Χιχόν στο ντέρμπι παραμονής με τη Γρανάδα, επικράτησε 3-1 και μείωσε τη διαφορά από τη ζώνη σωτηρίας στο -5! Πολύ δύσκολα πλέον τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους που απέχουν επτά βαθμούς από την παραμονή. Η Γρανάδα προηγήθηκε με τον Ινγκασον στο 51', αλλά η απάντηση ήταν άμεση και στο 60' ο Τραορέ πέτυχε το 1-1. Ο Μπαμπιν στο 64' έκανε την ανατροπή και τρία λεπτά αργότερα ο Καρμόνα διαμόρφωσε το 3-1!