Λαμία - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

Δημήτρης Τομαράς

Χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπλάζιτς στο 30ό λεπτό η Λαμία κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας σε ματς της φάσης ομίλων στο Κύπελλο.
Έχοντας 50% επιτυχία στις εκτελέσεις πέναλτι ο Μπλάζιτς χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Λαμίας. Στο 30ό λεπτό ο άσος των γηπεδούχων έκανε το 1-0 με πέναλτι.
Ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στο 84'. Έτσι έμεινε στο Λαμία - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0.
Στην φάση του πέναλτι η Θεσσαλοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαϊγκά με 2η κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΣ Λαμία έχασε με τραυματισμό τον Τζόκιτς που στο 68ο λεπτό συγκρούστηκε με τον Πίτκα. Οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για κάταγμα κλείδας.
ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
19': Σουτ του Σπυρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
27': Πέναλτι για την Λαμία για ανατροπή του Βάντερσον από τον Σμίλτο.
30': Γκολ και 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπλάζιτς.
36': 36' Σουτ του Μπλέντι για την Αναγέννηση που απομακρύνεται σε κόρνερ.
45': Σουτ του Μπλάζιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
49': Σουτ του Καραγιάννη για την ομάδα της Καρδίτσας, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
52': Ο Τζέκος κάνει την προσπάθεια και το σουτ, η μπάλα βρίσκει κόντρα και μετά καταλήγει στα χέρια του αντίπαλου κίπερ.
73': Σέντρα - σουτ Βάντερσον που μπλοκάρεται.
78': Φάουλ από τον Καραγιάννη για την Αναγέννηση και κεφαλιά του Δημόπουλου, που μπλοκάρεται.
83': Πέναλτι για την Λαμία σε ανατροπή του Βασιλόγιαννη για το Μαϊγκά. Αποβάλλεται με 2η κίτρινη ο παίκτης της Αναγέννησης.
84': Ο Μπλάζιτς το εκτέλεσε το πέναλτι με τον Κουτσόπουλο να αποκρούει. Παραμένει το 1-0.
90': Σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα λίγο άουτ.
Λαμία (Μ. Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης (66′ Παπαργυρίου), Αναστασιάδης, Βαλιός, Τζόκιτς (71′ Μπουλούλης), Όμο, Μπλάζιτς, Βάντερσον, Βασιλόγιαννης και Τσούκαλος (46′ Ντουρμισάι).
Αν. Καρδίτσας (Γ. Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος (79′ Nτιατά), Κισκαμπάνης, Καραγιάννης, Ντανκουά (46′ Φέτσης), Τζέκος, Μπιτέλης, Τσιλούλης (59′ Mάιγκα) και Μπλέντι.