Λειψία - Χέρτα 3-2: Αγχώθηκαν αλλά πήραν τη νίκη οι Ταύροι

Ιάσονας Θεριός

Οι Ταύροι... ίδρωσαν, είδαν τη Χέρτα να απειλεί το προβάδισμα τριών τερμάτων που είχαν αποκτήσει στο πρώτο μέρος αλλά τελικά άντεξαν μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 3-2.

Η Λειψία μπόρεσε να περιορίσει την αντεπίθεση της Χέρτα που την... άγχωσε και έφτασε σε σημαντική νίκη με 3-2 για την Bundesliga. Οι Ταύροι ήταν σαρωτικοί στο πρώτο μέρος και έφτασαν να πάρουν αέρα τριών τερμάτων. Ο Φόρσμπεργκ άνοιξε το σκορ στο 25', ενώ πέντε λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ντιαλό έκανε το 2-0. Στο 45' ο 'Ορμπαν σκόραρε από κοντά για το 3-0. Στο δεύτερο μέρος πάντως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο γήπεδο για να πάρουν το καλύτερο που μπορούσαν. Στο 61ο λεπτό ο Λουκεμπάκιο μείωσε αρχικά από την άσπρη βούλα και στο 64' ο Γιόβετιτς με όμορφο τελείωμα έκανε το 3-2. Η ομάδα του Σβαρτς μάλιστα, στις καθυστερήσεις του ματς είχε δοκάρι με τον Κανγκά. Το τρίποντο αυτό ανέβασε τη Λειψία στη 9η θέση της βαθμολογίας ενώ η Χέρτα έμεινε στη 15η.