Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 2-3: Την ξέρανε με ανατροπή και μπήκε σε μπελάδες

Ντόρτμουντ

Η Χόφενχαϊμ έκανε ανατροπή στην... ανατροπή της Ντόρτμουντ, επικράτησε 3-2 και πλέον η παρουσία στην τετράδα μόνο βέβαιη δεν είναι για τους Βεστφαλούς.

Το πρωτάθλημα έχει «πετάξει» προ πολλού, όμως πλέον ούτε η τετράδα είναι ασφαλής για τη Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί επέτρεψαν στη Χόφενχαϊμ να δραπετεύσει με μεγάλη ανατροπή από το «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» (2-3)και να θέσει εν αμφιβόλω την παρουσία τους στις πρώτες τέσσερις θέσεις της Bundesliga.

Αν και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπεμπού στο 2΄, η Ντόρτμουντ κατάφερε να γυρίσει το σκορ πριν από το ημίχρονο με γκολ των Μάλεν (21΄) και Σλότερμπεκ (25΄) μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Τόσα ωστόσο ήταν τα λεπτά που χρειάστηκε η Χόφενχαϊμ για να κάνει την ανατροπή στην ανατροπή. Ο Μπέιερ χτύπησε δυο φορές σε 61΄και 65΄για να υπογράψει το τρίποντο της Χόφενχαϊμ και να βάλει σε μπελάδες τους Βεστφαλούς, οι οποίοι βλέπουν την πέμπτη Λειψία να απέχει μόλις έναν βαθμό πίσω τους.