Σάλτσμπουργκ - Μπενφίκα: Αδιανόητο «τακουνάκι» του Καμπράλ στις καθυστερήσεις που έστειλε τους «αετούς» στο Europa League (vid)

Νότης Χάλαρης
ελλαδα

Ένα γκολ «σπάνιας» ομορφιάς πέτυχε η Μπενφίκα με τον Καμπράλ κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, κάνοντας το 3-1 και κλειδώνοντας την 3η θέση στον όμιλο.

Απίστευτο κοντράστ συναισθημάτων στην Αυστρία καθώς η Μπενφίκα ήθελε νίκη με δύο γκολ διαφορά κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, το σκορ ήταν 1-2 υπέρ των Πορτογάλων και μία στιγμή ποδοσφαιρικής... μαγείας ήταν αρκετή για να χαρίσει την 3η θέση.

Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για τη λήξη του αγώνα, ο Άουρσνες εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά που πήρε στην πλάτη της άμυνας και μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, έκανε το γύρισμα και ο Αρτούρ Καμπράλ με ένα εξαιρετικό «τακουνάκι» νίκησε τον Σλάγκερ για το τελικό 1-3.

Με αυτό το σκορ, η Μπενφίκα προσπέρασε τη Σάλτσμπουργκ και ως 3η, συνεχίζει στα νοκ-άουτ του Europa League, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τους Αυστριακούς.