Ολυμπιακός: Οι δώδεκα αγώνες του Μπιέλ ως επιθετικός το 2022 (vid)

Δημήτρης Τομαράς

Ο Ισπανός Πεπ Μπιέλ είναι μία εκ των επιλογών του Μίτσελ για τη γραμμή κρούσης του Ολυμπιακού με αντίπαλο τη Καραμπάχ έχοντας παίξει τη θέση.

Ο τραυματισμός του Αραμπί και το πρόβλημα του Ουί Τζο έχουν μειώσει τις επιλογές του Μίτσελ στον Ολυμπιακό για το ματς με τη Καραμπάχ την Πέμπτη. Πρακτικά ως καθαρός φορ υπάρχει ο Αμπουμπακάρ Καμαρά αλλά μπροστά μπορούν να παίξουν τόσο ο Μπιέλ όσο και ο Μασούρας. Και εάν σκέφτεται κάποιος τον Μπακαμπού ο έμπειρος φορ δεν είναι στην ευρωπαϊκή λίστα.

Εάν επικεντρωθούμε στον Μπιέλ - που η βασική του θέση είναι δεκάρι αλλά παίζει και εξτρέμ αλλά και φορ - σύμφωνα με τα στοιχεία της κορυφαίας πλατφόρμας του Wyscout ο Ισπανός έχει παίξει το τελευταίο διάστημα μέσα στο 2022 σε 12 αγώνες ως φορ.

Στον Ολυμπιακό έχει χρησιμοποιηθεί επίσης ως επιθετικός ενώ έχει σε 5 αγώνες 1 γκολ και 1 ασίστ (από το 3-1 με τον Ιωνικό). Ο Μπιέλ γενικότερα τη ξέρει τη θέση του επιθετικού και έχει παίξει εκεί αρκετές φορές στην καριέρα του.