Κόβεντρι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 πεν. (3-3 κ.α.): Με τα χίλια ζόρια στον τελικό

Μάντσεστερ Γιουν.

Η Γιουνάιτεντ γλίτωσε το απόλυτο φιάσκο στη ρώσικη ρουλέτα, αφού στα πέναλτι (4-2) κατάφερε να λυγίσει την εντυπωσιακή Κόβεντρι και να προκριθεί στον τελικό. Η ομάδα της Τσάμπιονσιπ γύρισε από το 0-3 (3-3 κ.α.) και θα μπορούσε στην παράταση να πάρει τη νίκη.

Μια ανάσα από το απόλυτο φιάσκο η Γιουνάιτεντ, λίγα εκατοστά μακριά από μια απίθανη πρόκριση η Κόβεντρι. Η Μάντσεστερ βρέθηκε να προηγείται 3-0, οι «Γαλάζιοι» ισοφάρισαν σε 3-3 και στην παράταση είχαν δοκάρι στο 116' και ακυρωθέν γκολ στο 120'. Στη ρώσικη ρουλέτα, η Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση και στις 25 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τη Σίτι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας στο «Γουέμπλεϊ».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλησίασε στο τέταρτο γκολ και το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Κόβεντρι πίεσε και στο 115' απάντησε με... δοκάρι στο σουτ του Σιμς. Στο 120' οι «Γαλάζιοι» βρήκαν δίχτυα, αλλά για λίγα εκατοστά ο Ράιτ ήταν οφσάιντ.

Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε από τον παράδεισο στην κόλαση…

H Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά, πίεσε και μέχρι και το 20ο λεπτό της συνάντησης η κατοχή ξεπέρασε το 70%. Στο 25ο λεπτό ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ άνοιξε το σκορ. Πήρε την μπάλα άψογα εντός περιοχής από τον Νταλότ και με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Έτσι, έγινε ο πρώτος Σκωτσέζος που βρίσκει δίχτυα σε αυτό το γήπεδο για τη Γιουνάιτεντ, μετά τον Μπράιαν ΜακΚλερ, τον Μάιο του 1994.

Οι «Κόκκινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στην τελευταία φάση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Μάλιστα, η Κόβεντρι, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική προσπάθεια.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ήρθε και το τρίτο γκολ, έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπρούνο που βρήκε σε πόδια παικτών της Κόβεντρι.

Η Κόβεντρι άλλαξε διακόπτη, εκμεταλλεύθηκε την υπερβολική χαλάρωση της Γιουνάιτεντ κι έκανε απίθανα πράγματα. Μείωσε με το 6ο γκολ του στο φετινό FA Cup ο Σιμς, έκανε το 3-2 ο Ο’Χέιρ στο 79’ και άγχωσε αρκετά τη Μάντσεστερ. Στο 93’ ήρθε το σοκ! Ο Μπισάκα υπέπεσε σε πέναλτι και ο Ράιτ πέτυχε το 3-3 κι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Η Γιουνάιτεντ νικήτρια στη ρώσικη ρουλέτα

Στη ρώσικη ρουλέτα η Γιουνάιτεντ αν και αγχώθηκε με το χαμένο πέναλτι του Κασεμίρο, κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση, να επικρατήσει 4-2 και να βρεθεί στον τελικό της 25ης Μαΐου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σίτι.