Γ' Κατηγορία Κύπρου: Κυπελλούχος ο Σπάρτακος στο μεγάλο τελικό

spartakos
Στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου μικρών κατηγοριών (1-1 κ.δ, 2-4 πεν.), ο Σπάρτακος Κιτίου πήρε τον τίτλο έναντι του Κούρη Ερήμης και ανέβηκε στο βάθρο, κλείνοντας μια ιστορική σεζόν η οποία συμπορεύεται με την άνοδο του στη Β' Εθνική.

Στο τελικό του Κυπέλλου Coca Cola μικρών κατηγοριών, παρακολουθήσαμε άλλο ένα ματς ανταγωνιστικό που αντιστοιχεί στον τίτλο που διακυβευόταν. Ένας αγώνας που υπογράμμισε καταφανέστατα την ποιότητα που υφίσταται και στα χαμηλότερα στρώματα του κυπριακού ποδοσφαίρου. Που υπογραμμίζει την συνολική αύξηση η ποδοσφαιρικής παιδείας της χώρας μας. Στα του ματς τώρα, ο Κούρης άνοιξε το σκορ στο 28' κάνοντας το 1-0. Ο Σπάρτακος από εκείνο το σημείο και έπειτα αναζήτησε με αξιώσεις το γκολ που θα έφερνε της ισορροπίες στο ματς. Ένα γκολ που ήρθε στο 84ο λεπτό, στέλνοντας ουσιαστικά το ματς στη παράταση. Μια παράταση που ολοκληρώθηκε χωρίς τίποτε το ουσιαστικό οδηγώντας αναπόφευκτα στη διαδικασία των Πέναλτι. Εκεί, ο Σπάρτακος, έδειξε μεγαλύτερο ψυχικό σθένος και επικράτησε με 4-2, σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή ιστορική για τον σύλλογο σεζόν.