Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ράγιο Βαγιεκάνο 4-0: Οι Βάσκοι «διέλυσαν» τους Μαδριλένους!

bilbao

Σαρωτική ήταν η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο, καθώς οι Βάσκοι επικράτησαν με το εμφατικό 4-0 των Μαδριλένων.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο «διιέλυσε» με 4-0 τη Ράγιο Βαγιεκάνο εντός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους στο 23ο λεπτό, με σκόρερ τον Γκόρκα Γκουρουθέτα.

Στην επανάληψη, ο Αλφόνσο Εσπίνο έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία της ομάδας του και έκανε το 2-0 στο 47'. Η υπεροχή της εξαιρετικής ομάδας που έχει... χτίσει ο Ερνέστο Βαλβέρδε συνεχίστηκε και στο 64' πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με σκόρερ τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο έτερος Γουίλιαμς, Νίκο, ο οποίος στο 68ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη της η Αθλέτικ Μπιλμπάο, «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 28 βαθμούς και η Ράγιο Βαγιεκάνο πλέον βρίσκεται στην 11η θέση με 19 πόντους.