Δουβίκας: Σκόραρε και έδωσε ασίστ στην «τεσσάρα» της Θέλτα επί της Λας Πάλμας (vid)

Βασίλης Μπαλατσός
Δουβικας

Ο Τάσος Δουβίκας ήρθε από τον πάγκο της Θέλτα στην αναμέτρηση με τη Λας Πάλμας, πέτυχε γκολ και έδωσε ασίστ.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε ως αλλαγή στο 66ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης της Θέλτα με τη Λας Πάλμας και έβαλε την «υπογραφή» του στη νίκη της ομάδας του με 4-1, καθώς πέτυχε γκολ και έδωσε ασίστ. Στο 71' οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Άσπας έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο διεθνής Έλληνας φορ έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 76', οι δυο επιθετικοί της ομάδας του Βίγκο άλλαξαν ρόλους. Ο Δουβίκας βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Άσπας με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Σε 33 εμφανίσεις την τρέχουσα σεζόν ο 24χρονος φορ μετράει 11 γκολ και τρεις ασίστ.

Με αυτή τη νίκη η Θέλτα του Δουβίκα ανέβηκε στη 16η θέση, καθώς έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη και τη 18η Κάντιθ, η οποία όμως έχει ματς λιγότερο.