Ρεν - Ρεμς 3-1: Επιτέλους νίκη, στο ντεμπούτο του Στεφάν

Ιάσονας Θεριός
Ρεν

Στο πρώτο παιχνίδι με τον Ζουλιέν Στεφάν στο τιμόνι της, η Ρεν υπέταξε τη Ρεμς εντός έδρας (3-1) και επέστρεψε στις εγχώριες νίκες μετά από σχεδόν τρεις μήνες.

Από την 1η Οκτωβρίου είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης εντός των συνόρων η Ρεν και οι πέντε αγωνιστικές χωρίς θετικό αποτέλεσμα ήταν... πολλές. Άλλωστε η κακή εγχώρια φόρμα της αντιπάλου του Παναθηναϊκού στο Europa League οδήγησε τον Μπρούνο Ζενεσιό στην έξοδο.

Στο ντεμπούτο τους με τον νέο προπονητή τους ωστόσο, τον Ζουλιέν Στεφάν, οι Ρενέ μπόρεσαν να επιστρέψουν στα τρίποντα. Η ομάδα από τη Βρετάνη υπέταξε εντός έδρας τη Ρεμς με 3-1 και ανέβηκε στη 10η θέση της Ligue 1, στο -4 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ο Γκουιρί άνοιξε το σκορ στο 4' για τους γηπεδούχους, με τον Ντιακιτέ να ισοφαρίζει για τη Ρεμς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Στεφάν ωστόσο, καθάρισε στο δεύτερο μέρος. Στο 46' ο Μπουριζό ανέκτησε το προβάδισμα για τη Ρεν και στο 66ο λεπτό ο Τεάτ «κλείδωσε» το τρίποντο.