Προκριματικά Euro: Με σέρβις Σπόραρ και «killer» Σέσκο έπιασε κορυφή η Σλοβενία!

Νίκος Κικίδης
Σλοβενία

Με τον Σπόραρ να σερβίρει γκολ και τον Σέσκο να αναλαμβάνει τον ρόλο του εκτελεστή η Σλοβενία επικράτησε 3-0 της Φινλανδίας στο ντέρμπι κορυφής. Έσπασε το ρόδι η Λιθουανία.

7ος όμιλος

Πρώτη νίκη στους ομίλους για την Λιθουανία, η οποία έσπασε το ρόδι επικρατώντας με 2-0 επί της Βουλγαρίας του βασικού Ντεσπόντοφ στο ντέρμπι ουραγών. Με τον Σλίβκα της Λαμίας στο αρχικό σχήμα οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να προηγηθούν στο 45΄με γκολ του Σιρβίς, προτού ο ίδιος παίκτης διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 55΄για να υπογράψει το τελικό αποτέλεσμα που ανέβασε τους Λιθουανούς στην τέταρτη θέση του ομίλου.

8ος όμιλος

Σπασμένα φρένα για την Σλοβενία των πράσινων Σπόραρ, Τσέριν (βασικοί) και Βέρμπιτς που έχει βάλει πλώρη για Γερμανία. Στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Φινλανδία ο Σπόραρ κερνούσε και ο Σέσκο έπινε, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0 και να περνούν εμφατικά στην πρώτη θέση του ομίλου. Μετά από πέναλτι που κέρδισε ο φορ του Παναθηναϊκού στο 16΄ο Σέσκο σημάδεψε τα δίχτυα για το 1-0, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σπόραρ του σέρβιρε και δεύτερο γκολ με άψογη κάθετη για το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιάνζα στις καθυστερήσεις.

Βόρεια Ιρλανδία - Σαν Μαρίνο 3-0
Σλοβενία - Φινλανδία 3-0
Δανία Καζακστάν (21:45)