Προκριματικά Euro: Σούπερ η Πορτογαλία, αγκαλιά με την πρόκριση η Σλοβακία!

Ο Κριστιάνο άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να αγωνιστεί και στο Μουντιάλ 2026

Με κορυφαίο τον Κριστιάνο, η Πορτογαλία διέλυσε 5-0 εκτός έδρας την Βοσνία και συνέχισε το απόλυτο νικών. Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τη Σλοβακία.

10ος όμιλος

Χωρίς καν να χρειαστεί να... ανοίξει τις μηχανές της, η Πορτογαλία, που έχει ήδη πάρει την πρόκριση, έστησε πάρτι στη Ζένιτσα και επικράτησε 5-0 της Βοσνίας Ερζεγοβίνης. Από το ημίχρονο καθάρισε η παρέα του... αγέραστου Κριστιάνο Ρονάλντο που δεν σταματά να σκοράρει. Ο CR7 με πέναλτι στο 5' και κοντινό τελείωμα στο 20' έθεσε γερές βάσεις νίκης από νωρίς. Οι γκολάρες των Φερνάντες και Κανσέλο στο 25' και το 32' έκαναν το 4-0 και στη συνέχεια ο Ζοάο Φέλιξ διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 41'.

Το... ντέρμπι του ομίλου πήρε η Σλοβακία, η οποία επικράτησε 1-0 του Λουξεμβούργου εκτός έδρας και αγκάλιασε την πρόκριση στο Euro. Πλέον το Λουξεμβούργο χρειάζεται ένα... θαύμα για να πάρει το απευθείας εισιτήριο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές και αυτό σημαίνει πως άνευ απροόπτου θα βρεθεί στον άλλο ημιτελικό στα play-offs του League C, με την εθνική μας ομάδα πιθανότατα στο άλλο ζευγάρι. Ο Ντούρις πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης των Σλοβάκων στο 77ο λεπτό.

Άνετη τεσσάρα για την Ισλανδία, η οποία επικράτησε 4-0 του Λίχτενσταϊν στο Ρέικιαβικ. Δύο γκολ πέτυχε ο Σίγκουρντσον από ένα οι Φινμπόγκανσον και Χάραλντσον.

2ος όμιλος

Νίκη γοήτρου για την Ιρλανδία, αφού διέλυσε με 4-0 το Γιβραλτάρ εκτός έδρας. Ηταν μόλις το δεύτερο τρίποντο για τους Ιρλανδούς στον όμιλο της εθνικής. Ο Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, με τον Τζόνστον να πετυχαίνει το 2-0 στο 28'. Ο Ντόχερτι στο 61' και ο Ρόμπινσον στο 80' διαμόρφωσαν το 4-0.

6oς Ομιλος

Στη σκιά των τραγικών γεγονότων στις Βρυξέλλες, η Αυστρία ήταν η ομάδα που πήρε το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης για το Εuro από τον 6ο όμιλο. Η δολοφονία των δυο οπαδών της Σουηδίας σκόρπισε τη θλίψη στους παίκτες των δυο ομάδων, με τους Σκανδιναβούς να αρνούνται να μπουν στο β' μέρος (1-1 το πρώτο μέρος), και τους Βέλγους να συμφωνούν στη διακοπή. Θυμίζουμε, πως οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά.

Αζερμπαϊτζάν - Αυστρία 0-1