Ρόμα - Έμπολι 7-0: Ξέσπασε με επτάρα στην πρώτη νίκη της σεζόν (vid)

Νίκος Κικίδης
Ρόμα

Η Ρόμα δεν έδειξε κανέναν οίκτο απέναντι στην Έμπολι, την κέρασε επτά γκολ (7-0) και πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο την πρώτη της φετινή νίκη στη Serie A.

Μπορεί να άργησε, αλλά κατέφτασε με εμφατικό τρόπο. Η Ρόμα δεν έδειξε κανέναν έλεος απέναντι στην Έμπολι, τη διέλυσε με 7-0 και έσπασε επιτέλους το ρόδι στη φετινή Serie A για να σφραγίσει το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος όταν οι Ντιμπάλα (2΄), Σάντσες (8΄) και το αυτογκόλ του Γκράσι στο 38΄ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι μηχανές ωστόσο δεν έσβησαν στην επανάληψη, με τους Ρωμαίος να μετατρέπουν τη νίκη σε θρίαμβο. Αρχικά ο Ντιμπάλα στο 55΄έγραψε το 5-0, προτού πάρει τη σκυτάλη ο Κριστάντε στο 80΄. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουκάκου να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς και να ανοίξει λογαριασμό με τους Ρωμαίους, προτού ο Μαντσίνι ολοκληρώσει τον εφιάλτη των φιλοξενούμενων για το τελικό 7-0.