Μόντσα - Νάπολι 2-4: Εύκολα σε... έξι λεπτά

Νάπολι

Η Νάπολι πήρε τη νίκη με 4-2 στο «Μπριαντεό» με αντίπαλο τη Μόντσα πετυχαίνοντας τρία γκολ σε έξι λεπτά.

Μέσα σε έξι λεπτά (55-61′) η Νάπολι μετέτρεψε το εις βάρος της 0-1 σε 3-1 και «σφράγισε» τη νίκη. Οι Ναπολιτάνοι επικράτησαν 4-2 στην έδρα της Μόντσα για την 31η αγωνιστική της Serie A και πλησίασαν την εξάδα. Ο Τζούριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 9ο λεπτό, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «Παρτενοπέι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος ορεξάτοι, κυκλοφόρησαν καλύτερα και σε έξι λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα. Η αρχή έγινε με τον Όσιμεν στο 55′ που ισοφάρισε με απίθανη κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πολιτάνο έβαλε για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους σε «θέση οδηγού», ενώ ο Ζιελίνσκι στο 61′ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Καλτσόνα. Ο Κολπάνι στο 62′ πάντως μείωσε για τη Μόντσα, χωρίς πάντως η ομάδα του να πάρει κάτι περισσότερο. Άλλωστε, ο Ρασπαντόρι πέτυχε το τελικό 2-4 στο 68ο λεπτό.