Ανκαραγκουτσού - Τράμπζονσπορ 0-1: Νικήτρια στον ελληνικό εμφύλιο και άλμα τριάδας

Νίκος Κικίδης
Τράμπζονσπορ

Η Τράμπζοσνπορ της ελληνικής τριάδας Φούντα- Μπακασέτα - Κουρμπέλη έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Ανκαραγκουτσού των Χατζηγιοβάνη - Κίτσιου και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση.

Ο ελληνικός εμφύλιος στην Τουρκία τελικά βρήκε νικήτρια την Τράμπζονσπορ! Με τους Μπακασέτα - Φούντα στην ενδεκάδα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν αλώβητοι με 1-0 από την έδρα της Ανκαραγκουτσού των Χατζηγιοβάνη - Κίτσιου που μπήκαν αλλαγή στο β΄μέρος και εδραιώθηκαν στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Βίσκα στο 30΄ για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους που άντεξαν μέχρι το τέλος. Η Ανκαραγκουτσού έριξε στη μάχη τους Χατζηγιοβάνη (56΄) και Κίτσιου (66΄) στο δεύτερο ημίχρονο και η Τράμπζονσπορ τον Κουρμπέλη στα τελευταία λεπτά, με πέντε Έλληνες ποδοσφαιριστές συνολικά να δίνουν μάχη στο χορτάρι.

Το τελικό 1-0 έστειλε την Τράμπζονσπορ στην τρίτη θέση και στο -11 από την κορυφή με ματς περισσότερο, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι παρέμειναν δωδέκατοι στη βαθμολογία.