Προοδευτική-Χανιά 1-2: Οι Κρητικοί της έβαλαν δύσκολα και έμεινε στο -5 από το Αιγάλεω

χανια

Η Προοδευτική είδε τα Χανιά να φεύγουν με τη νίκη από την Αθήνα και έτσι παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη και στο -5 από το Αιγάλεω αλλά με ματς λιγότερο.

Τα Χανιά έφυγαν με το διπλό από την έδρα της Προοδευτικής (2-1) και έτσι τη διατήρησαν στην επικίνδυνη ζώνη αλλά και στο -5 από το Αιγάλεω, με την ομάδα του Κορυδαλλού να έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο πρώτο μέρος, οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι καθώς είχαν περισσότερες στιγμές στην περιοχή των γηπεδούχων όμως δεν είχαν κάποια μεγάλη φάση. Τελικά στο 34' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα καθώς ο Κόλα πήρε την μπάλα στην περιοχή, την έφερε στο δεξί και με ωραίο σουτ νίκησε τον Αστρά για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική μπήκε πιο δυναμικά, έψαξε την ισοφάριση και τη βρήκε στο 54ο λεπτό, όταν ο Καλογεράκης έκανε λάθος έξοδο, ο Παυλίδης τον πέρασε και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του Κορυδαλλού.

Ο ίδιος παίκτες θα μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε αλλά κατέληξε στη δοκό του Καλογεράκη.

Εν τέλει, μόλις πέντε λεπτά μετά από αυτή τη φάση, τα Χανιά βρήκαν το δεύτερο τέρμα τους στην αναμέτρηση, όταν ο Ρότσα νίκησε τον Αστρά και έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Κρητικούς.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η Προοδευτική να μείνει στο -5 από το Αιγάλεω και έχοντας ματς λιγότερο στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας (62′ Νικολής), Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρρίκι (31′ λ.τ Αγγελόπουλος), Πίσσας, Παυλίδης, Καπνίδης (76′ Ευθυμίου), Νταβιώτης (76′ Αλιμπέ), Τσακίρης (62′ Μάντιτς).

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Ρότσα, Γιαμπερέ, Σέχου, Κατσούρρι, Λεμονής, Μπουρσέλης (69′ Τσέλιος), Μπουτσάκης, Κόλα (86′ Σερβιλάκης), Μάναλης, Μανουσάκης (69′ Ιατρούδης).

15. Ηρόδοτος -11 (23 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.