ΠΑΟΚ Β' - Μακεδονικός 2-0: Γκούμας λαμπρός τον οδηγεί (vid)

Ο ΠΑΟΚ Β' κέρδισε με 2-0 τον Μακεδονικό με μαγική εμφάνιση του Γκούμα (vid)

Ο ΠΑΟΚ Β' επικράτησε με 2-0 του Μακεδονικού και ανέβηκε έτσι στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας του βορείου ομίλου.

Ο ΠΑΟΚ Β' επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια, αφού νίκησε με 2-0 τον Μακεδονικό στην έδρα του σε αγώνα για την 19η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Superleague 2 και σκαρφάλωσε έτσι στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας του βορείου ομίλου.

Ο «δικέφαλος του βορρά» άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Γρομητσάρη στο 27ο λεπτό, όταν ο Γκούμας έκανε υπέροχη ατομική ενέργια πάνω στην γραμμή του άουτ και γύρισε την μπάλα σ' ένα επικίνδυνο σημέιο, με αποτέλεσμα ο Έλληνας παίκτης του Μακεδονικού να δυσκολευτεί και να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ B' βρήκε και δεύτερο τέρμα, ξανά με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Αυτή τη φορά ο Γκούμας πήρε την μπάλα με πάσα από εκτέλεση κόρνερ, κινήθηκε παράλληλα στην περιοχή του Μακεδονικού και εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ που κατέστησε αδύνατη την οποιοαδήποτε αντίδραση από τον Περντρέου.

Ο «δικέφαλος του βορρά» δεν έριξε ρυθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξή του είχε δοκάρι με τον Δαρέλα στο 47ο λεπτό, μετά απο ένα σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Μακεδονικού και κεντρικά.

Στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έριξαν τον ρυθμό τους και δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες ενώ ούτε και ο Μακεδονικός μπόρεσε να καταστεί ιδιαίτερα απειλητικός για να βρει το ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ Β' ανέβηκε στην πέμτπη θέση με 21 βαθμούς ενώ ο Μακεδονικός έμεινε τρίτος με 26 χάνοντας ακόμη περισσότερο έδαφος από την πρώτη δυάδα, όπου βρίσκονται ΑΕΛ και Λεβαδειακός.

Ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Φίλων, Τασιούρας, Παναγιώτου (80' Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Γρόσδης (43' Τσοπούρογλου), Σνάουτσνερ, Γκούμας (80' Τσίκος), Σπυράκος, Δαρέλας, Κανίς (70' Παυλίδης).

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Μπάτροβιτς, Γρομητσάρης, Χάσεκ, Μελετίδης (46' Ζαφειράκης), Λεωνιδόπουλος (63' Παναγιωτούδης), Λυμπεράκης, Τσιλιγγίρης (63' Κουλούρης), Σιμόνι (73' Χερίδης).