Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0: Νίκη σωτηρίας στο 94' οι Πατρινοί μόνο με θαύμα μένει ο Παναθηναϊκός Β'

Παναχαϊκή

Μεγάλη νίκη που την κρατάει στην Super League 2 πέτυχε στις καθυστερήσεις η Παναχαϊκή που επικράτησε με 1-0 του ήδη σωμένου Διαγόρα. Μετά τον Ολυμπιακό Β' και ο Παναθηναϊκός Β' όπως όλα δείχνουν θα υποβιβαστεί στην Γ' Εθνική, καθώς ελπίζει μόνο σε θαύμα.

Με τέρμα του Ντε Τόμας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Παναχαϊκή πέτυχε νίκη σωτηρίας κόντρα στον ήδη σωμένο Διαγόρα επικρατώντας με 1-0. Με το τρίποντο αυτό οι Πατρινοί έμειναν στην κατηγορία καθώς έφτασαν τους 27 βαθμούς, όσους και οι Ροδίτες στα Play Out του Νοτίου Ομίλου. Μια νίκη που ουσιαστικά ρίχνει κατηγορία και τον Παναθηναϊκό Β'. Οι «πράσινοι» κυνηγάνε πλέον ένα θαύμα, καθώς στις δύο αγωνιστικές που απομένουν θα πρέπει να κάνουν 2 νίκες και το Αιγάλεω ισάριθμες ήττες και μάλιστα η διαφορά και στις νίκες του «τριφυλλιού» και στις ήττες του Αιγάλεω να είναι μεγάλη.

Στα του αγώνα οι δύο ομάδες κοιτούσαν να κρατήσουν το μηδέν, με τους γηπεδούχους να χτυπάνε στο τέλος. Συγκεκριμένα κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Ντε Τόμας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Ένα αποτέλεσμα που όπως αναφέραμε κράτησε τους Πατρινούς στην κατηγορία και ρίχνει εκτός εξαιρετικού απροόπτου στην Γ' τον Παναθηναϊκό Β'.

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0

Σκόρερ: 93′ Ντε Τόμας

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Ζέκχοβ, Μασούρας, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Προύντζος, Μπάρετ, Χριστόπουλος, Τραορέ, Ντε Τόμας, Καραγιάννης

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Α. Μασούρας, Λούκιτς, Τσάβος, Τσιαντούλας, Μανιάς