Διπρόσωπη η Εθνική γυναικών και ήττα από την Κροατία για τα προκριματικά στο Euro 2024

H Αγνή Ζυγούρα με τη φανέλα της εθνικής ομάδας

Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών σημείωσε μόλις τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο και η ήττα από την Κροατία με 24-13 στην Κοζάνη για τα προκριματικά του Εuro 2024, ήρθε φυσιολογικά

Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών παρουσίασε δύο πρόσωπα απέναντι στην Κροατία, στην ήττα με 24-13 στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης για την 5η αγωνιστική του Α' Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024.

To αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε της ισχυρής Κροατίας με 10-9.

Ομως στο δεύτερο μισό όλα άλλαξαν, η εθνική ομάδα σημείωσε όλα κι όλα τρία γκολ (Ανδρίτσου, Χατζηπαρασίδου, Κερλίδη) και η Κροατία με επιμέρους σκορ 15-3 έφθασε στο τελικό 24-13 και στη μαθηματική πρόκριση, με τη Ρουμανία, στην τελική φάση του Euro.

H Eλλάδα που στοχεύει τη δική της πρόκριση, μέσα από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση, ηττήθηκε με διαφορά 11 γκολ και στην ειδική βαθμολογία με τα αποτελέσματα απέναντι στις δύο πρώτες ομάδες του ομίλου (Ρουμανία και Κροατία), ο συντελεστής τερμάτων της είναι στο 55-88.

Ολα θα κριθούν με την ολοκλήρωση των ομίλων, με την εθνική ομάδα να αγωνίζεται την Κυριακή (7/4, 19:00) εκτός έδρας αγώνα με τη Ρουμανία.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-7, 6-7, 8-7, 10-9 (ημ.), 11-12, 11-15, 12-16, 13-19, 13-23, 13-24.

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου 1, Χατζηπαρασίδου 3, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Κουκμίση, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου, Ανδρίτσου 1, Σεβδίλη, Κερλίδη 3, Στουγιαννίδου, Αργυροπούλου, Κωστοπούλου, Καραμάνου 1.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ομπρβαν): Μπέσεν, Π. Πόσαβετς 2, Σένβαλντ, Σ. Πόσαβετς 3, Μιτσίγεβιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 1, Καλάους, Γέζιτς 5, Πάβλοβιτς, Μπούριτς 2, Μπρκιτς, Σιμάρα 3, Μάμιτς 3, Μπίρτιτς 2, Πρκάτσιν 1, Πίγεβιτς.

Διαιτητές: Σίρμπου- Σέρντιους (Κροατία), Παρατηρητής: Μεταλάρι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/3-3/4.

@Photo credits: INTIME