Handball Premier: Το έκανε… ντέρμπι αλλά πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ με το Κιλκίς

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το ΠΑΟΚ - Κιλκίς

Ο ΓΑΣ Κιλκίς έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο» να καθαρίζει στο τέλος με 27-24, ενώ ο Διομήδης είχε εύκολο απόγευμα με τον Ζαφειράκη.

Σημαντικό δίποντο για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε δύσκολα του ΓΑΣ Κιλκίς με 27-24.

Η ομάδα του Κιλκίς ήταν ανταγωνιστική, ήταν σε απόσταση του ενός γκολ ως το 40’, αλλά ένα ξέσπασμα του «δικεφάλου» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε την διαφορά στο +5 (26-21) για να εξασφαλίσει σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά τη νίκη.

ΠΑΟΚ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-6, 8-8, 12-9, 14-11 (ημχ), 16-14, 17-16, 20-17, 22-18, 26-21, 27-24

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 3, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 4, Καλόμοιρος 2, Χατζίδης, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 3, Ταμπαγκέ.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης, Κυπραίος 6, Μήγγας 2, Σ. Φαχουρίδης, Α. Φαχουρίδης, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 1, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Μποτσκάρεφ 11, Ταραμονλής, Μπέρεζνι 2.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Κόκκινη: 49:27 Κ. Κουκμίσης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/5-1/1

Εύκολη νίκη ο Διομήδης

Ο Διομήδης πήρε μία από τις ευκολότερες νίκες της σεζόν. Επικράτησε με 31-20 του Ζαφειράκη, σε ένα ματς που η διαφορά ξέφυγε μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, όταν το 5-3, έγινε 18-8 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Γ. Ζαραβίνα έφτασε να έχει προβάδισμα και 13 τέρματα (30-17) πριν μειώσει η ομάδα της Νάουσας σε μία πολύ κακή εμφάνιση γι’ αυτήν.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 31-20

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 8-5, 13-5, 14-6, 18-8 (ημχ) 21-12, 25-13, 26-14, 28-16, 30-17, 31-20

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας 3, Αναστασίου 4, Τσάκαλος 5, Τσέλιος 1, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης, Ασβεστάς 5, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος 5, Κωστακίδης, Μάνθος 2, Μπεκιάρης 1, Ορφανός 1, Νικολίνταης, Σαλέμ 2, Στεφανίτσης 2

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Τσαγκερας, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσατσας 1, Λόλας 5.

Διαιτητές: Τόλιος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/2-5/6

@Photo credits: eurokinissi, ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ