Πάλη: Χρυσό ο Κουρουγκλίεβ στο grand prix της Γαλλίας

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Κουρουγκλίεβ στο βάθρο των νικητών σε γκραν πρι στη Γαλλία

Ο Νταουρέν Κουρουγλίεβ ξεκίνησε εντυπωσιακά τη χρονιά, κερδίζοντας εύκολα όλους τους αντιπάλους του στο πρώτο διεθνές grand prix στην πάλη.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στη πάλη, Νταουρέν Κουρουγκλίεβ απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι… σε τρομερή κατάσταση κι έφτασε έως την κορυφή του διεθνούς grand prix της Γαλλίας με σχετική ευκολία!

Ο Κουρουγκλίεβ, που περιμένει άμεσα τις διαδικασίες για να αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο και να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ήταν σαρωτικός στις εμφανίσεις του.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του ισοπέδωσε τον Αμερικανό Τέιλορ Λουγιάν και επικράτησε με τεχνική υπέροχη (11-0). Στα προημιτελικά νίκησε χωρίς αγώνα, μιας και τραυματίστηκε ο Λετονός Σαμουσόνοκς και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Γερμανό Σέφλε, τον οποίο και κέρδισε με 6-0, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό και μία θέση στο βάθρο.

Εκεί έκανε άλλη μία εμφάνιση επίδειξης δύναμης απέναντι στον Αμερικανό Χολ και επικράτησε με 10-4, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.