Το... μοίρασε ο Ερνάνες! (vid)

Πρόσωπο του derby della capitale ο Βραζιλιάνος της Λάτσιο καθώς έβαλε γκολάρα για το 0-1, έχασε πέναλτι για το 0-2 και... έκανε πέναλτι για το 1-1 της Ρόμα! Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Μέσα σε μαγική ατμόσφαιρα, όπως πάντα, άρχισε το ματς και όπως συμβαίνει σε όλα τα ντέρμπι της τελευταίας διετίας, έτσι και τώρα, η Λάτσιο μπήκε καλύτερα και άνοιξε το σκορ στο 16' με το τρομερό σουτ του Ερνάνες! Οι Λατσιάλι πήραν την ψυχολογία, η Ρόμα ένιωθε εγκλωβισμένη και αυτό φάνηκε και στην πορεία καθώς οι Τζιαλορόσι προσπαθούσαν να αναπτυχθούν εντελώς ανορθόδοξα.

Οι βαθιές μπαλιές από την άμυνα προς την επίθεση δεν προβλημάτιζαν καθόλου την Λάτσιο, η οποία ήλεγχε την κατάσταση στο κέντρο καθώς ο Ονάζι έκανε πολλή δουλειά και παράλληλα με τον Λούλιτς, που δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα με αντίπαλο τον Τοροσίδη, η ομάδα του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς προσπαθούσε να χτυπήσει από αριστερά.

Κάπως έτσι, λοιπόν, το ημίχρονο βγήκε εύκολα στο 0-1 για τους Λατσιάλι καθώς ο Ντε Ρόσι ήταν άφαντος στο κέντρο της Ρόμα, η μπάλα δεν έφτανε ποτέ σωστά μπροστά και η μόνη φάση στην οποία φάνηκαν επιθετικά οι Τζιαλορόσι ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Τότι σούταρε από μακριά και ο Μαρκέτι απέκρουσε.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 49', η Λάτσιο θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς καθώς ο Μαρκίνιος σε μια εύκολη φάση έβαλε χέρι για να κοντρολάρει και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Ερνάνες, όμως, από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα... άουτ! Σε ντέρμπι σαν κι αυτό, μια τέτοια φάση αρκεί για να φέρει τα πάνω-κάτω και λίγα λεπτά μετά το κατάλαβαν στη Λάτσιο αυτό καθώς ο Ερνάνες από ωραίος έγινε... μοιραίος, ανατρέποντας τον Πιάνιτς.

Την ευθύνη, ως συνήθως, ανέλαβε ο Τότι και... ως συνήθως η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Μαρκέτι για το 1-1, με τον Capitano της Ρόμα να σκοράρει για 9η φορά σε ντέρμπι με την Λάτσιο! Ο Πέτκοβιτς έβγαλε τον Κλόζε, που δεν είχε 90λεπτο στα πόδια του ούτως ή άλλως μετά τη δίμηνη απουσία του, για να βάλει τον Κόζακ αλλά η Ρόμα πλέον το πίστευε περισσότερο και στο 64' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φλορέντσι, μετά την απόκρουση του Μαρκέτι σε φάουλ του Τότι, για να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση.

Αυτά που ανατράπηκαν σίγουρα, πάντως, ήταν τα πλάνα του Πέτκοβιτς για τη συνέχεια του ντέρμπι καθώς στο 69' η Λάτσιο έμεινε με 10 παίκτες από την αποβολή, με δεύτερη κίτρινη, του Μπιάβα για φάουλ στον Λαμέλα... Συνέπεια αυτής της εξέλιξης, να βγει αμέσως μετά ο Λεντέσμα για να μπει ο Σιανί ώστε να μη μείνουν με παίκτη λιγότερο στην άμυνα οι Λατσιάλι.

Στο 79', πάντως, λίγο έλειψε να μείνουν πίσω στο σκορ αλλά ο Λαμέλα έχασε απίστευτη ευκαιρία με κεφαλιά προ κενής εστίας μετά το κόρνερ του Τότι! Αυτή ήταν, ουσιαστικά, η τελευταία καλή φάση στο ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά στο 1-1.

Ρόμα (Αουρέλιο Αντρεατσόλι): Στεκέλενμπουργκ, Τοροσίδης, Μαρκίνιος, Καστάν, Μαρκίνιο, Μπράντλεϊ, Ντε Ρόσι (53' Ντέστρο), Φλορέντσι (73' Ντοντό), Πιάνιτς, Λαμέλα, Τότι.

Λάτσιο (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Μαρκέτι, Αλβαρο Γκονσάλες, Μπιάβα, Τσάνα, Ράντου (89' Στανκεβίτσιους), Λεντέσμα (70' Σιανί), Καντρέβα, Ονάζι, Ερνάνες, Λούλιτς, Κλόζε (60' Κόζακ).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (6/4)
Γιουβέντους-Πεσκάρα 2-1 (73' πεν.,78' Βούτσινιτς-83' Κασιόνε)
Μπολόνια-Τορίνο 2-2 (65' Κονέ, 86' Γκουαρέντε-25' Μπαρέτο, 94' Μπιάνκι)
Κυριακή (7/4)
Φιορεντίνα-Μίλαν 2-2 (66' πεν. Λιάγιτς, 73' πεν. Πιζάρο-14' Μοντολίβο, 62' Φλαμινί)
Κατάνια-Κάλιαρι 0-0
Σαμπντόρια-Παλέρμο 1-3 (43' Μουνάρι-35' Φον Μπέργκεν, 50' Ιλισιτς, 56' Γκαρσία)
Σιένα-Πάρμα 0-0
Ουντινέζε-Κιέβο 3-1 (20',25' Ντι Νατάλε, 85' Μπενάτια-35' Παπ)
Ιντερ-Αταλάντα 3-4 (43' Ρόκι, 57',61' Αλβαρεζ-56' Μποναβεντούρα, 65',70' πεν.,77' Ντένις)
Νάπολι-Τζένοα 2-0 (18' Πάντεφ, 29' Τζεμαϊλί)