Βλέπει Ευρώπη η Ουντινέζε

Με γκολ του Περέιρα οι Φριουλιάνι νίκησαν εκτός την Κάλιαρι (0-1) και ανέβηκαν στην 5η θέση. Στο 1-1 έμειναν Αταλάντα και Μπολόνια.

Στο «Νερέο Ρόκο» της Τεργέστης, το οποίο χρησιμοποιεί ως έδρα η Κάλιαρι στους τελευταίους αγώνες, η Ουντινέζε μπήκε πιο δυνατά και είχε δοκάρι στα πρώτα λεπτά σε σουτ του Περέιρα. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους τελικά να ανοίγουν το σκορ στο 56' με σουτ του Περέιρα. Η Κάλιαρι προσπάθησε για την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε και στο τέλος οι παίκτες των δύο ομάδων... πλακώθηκαν, μετά την αγκωνιά του Πινίγια στο 94' (απευθείας κόκκινη) στον Πίντζι.

Για την Ουντινέζε ήταν η 4η σερί νίκη και έχει μπει κι αυτή, πλέον, στη μάχη για την 5η θέση, που είναι και η τελευταία που δίνει εισιτήριο για το Europa League.

Τα μοίρασαν στο Μπέργκαμο
Η Αταλάντα υποδέχθηκε την Μπολόνια και από νωρίς έκανε σαφείς τις προθέσεις της καθώς έκλεισε την αντίπαλο στο μισό γήπεδο και πίεζε για το γκολ. Οι γηπεδούχοι του Στέφανο Κολαντουόνο ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να τις εκμεταλλευτούν, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Αταλάντα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 67' με τον Τζιόρτζι, μετά την απόκρουση του Κούρτσι στη σέντρα του Μπρίβιο, έκανε το 1-0. Στο 76', όμως, οι φιλοξενούμενοι -για τους οποίους μπήκε αλλαγή ο Χριστοδουλόπουλος στο 63'- ισοφάρισαν με τον Τζιλαρντίνο και το 1-1 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, πάντως, η Μπολόνια έπαιξε με τερματοφύλακα τον... επιθετικό Μοσκαρντέλι καθώς ο Κούρτσι τραυματίστηκε και είχαν ήδη γίνει οι τρεις αλλαγές.