Μπαρτσελονέτα: Άνετη νίκη στην Μπρέσια, τα ρέστα της με Ολυμπιακό

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Ουνάι Αγκίρε

H Μπαρτσελονέτα νίκησε εκτός έδρας την Μπρέσια με 12-5 και φιλοξενώντας τον Ολυμπιακό τη Μεγάλη Παρασκευή θα παίξει τα ρέστα της για πρόκριση στο Final 4 του Champions League.

Η Μπαρτσελονέτα μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο τον εκτός έδρας αγώνα της με την Μπρέσια, επικρατώντας με 12-5 για την 4η αγωνιστική του Β' Ομίλου της προημιτελικής φάσης του Champions League.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας επέστρεψε στις νίκες και τη Μεγάλη Παρασκευή (3/5, 19:30) φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη, αναζητώντας τη νίκη και την ανατροπή της ήττας της με 10-7 στον Πειραιά, στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final 4.

Η Μπαρτσελονέτα έβαλε τις βάσεις νίκης στο πρώτο ημίχρονο, η ισπανική ομάδα με σερί 4-0 προηγήθηκε με 5-2, έκλεισε το 2ο οκτάλεπτο με 7-3, κράτησε την Μπρέσια χωρίς γκολ για 14,5 λεπτά, φθάνοντας στο τελικό 12-5.

«Χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη, όμως ακόμα δεν εξαρτάται από εμάς» δήλωσε ο προπονητής της, Έλβις Φάτοβιτς.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-4, 0-2, 2-3.

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντελ Μπάσο, Ντόλτσε, Φαράλια, Λάζιτς, Τζανάτσα 2, Ρεντσούτο Ιόντιτσε 1, Γκουεράτο, Αλεζιάνι, Μάντσι, Ιρβινγκ 1, Μπαλτσαρίνι 1, Μασέντσα.

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα, Σαναχούια 2, Μουνάριθ 4, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε, Παβιγιάρντ 1, Ζόβιτς 1, Ταχούλ 1, Περόνε 1, Μπιέλ, Μπούστος 1, Πόρτερ.

4.Μπρέσια 0 (34-48)

*Η 5η αγωνιστική: Μεγ. Παρασκευή 3/5: Μπαρτσελονέτα-Ολυμπιακός (19:30), Φερεντσβάρος-Μπρέσια (21:00).

@Photo credits: eurokinissi, Γιώργος Ματθαίος