Προκρ. Μουντιάλ 2022: Πρώτη νίκη για την Κύπρο του Κωστένογλου (vids)

Με γκολάρα του Πίττα η Κύπρος επικράτησε 1-0 της Σλοβενίας και πήρε το πρώτο τρίποντο στον όμιλο. Διπλό για τη Σερβία (1-2) στο Αζερμπαϊτζάν.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Η βελτίωσή της ήταν εμφανής από τα δύο προηγούμενες αγωνιστικές. Με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο της, η Κύπρος που ξεκίνησε με ισοπαλία και συνέχισε με τιμητική ήττα (1-0) από την Κροατία, παίζοντας αρκετά καλά, τώρα πανηγύρισε και για πρώτη φορά στον 8ο όμιλο. Ο επιθετικός του Απόλλων Λεμεσού, Ιωάννης Πίττας (12 γκολ στο πρωτάθλημα) με πολύ ωραίο σουτ (42') δεν άφησε περιθώρια στον σπουδαίο Γιαν Ομπλάκ και σφράγισε το εντός έδρας 1-0 επί της Σλοβενίας, η οποία μόνο αδιάφορη ομάδα δεν είναι, καθώς είχε νικήσει την Κροατία. Με αυτό το τρίποντο οι Κύπριοι έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και ανέβηκαν με ματς περισσότερο στη 2η θέση.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ιωάννου, Αντωνίου, Π. Σωτηρίου (90+3′ Ηλία), Κούσουλος, Παπουλής (82′ Λοΐζου), Κ. Σωτηρίου, Αρτυματάς (90+3′ Γκόγκιτς), Λαΐφης, Κάστανος (60′ Χάμπος), Πίττας.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Σερβία συνεχίζει ακάθεκτη στον 1ο όμιλο, αφού επικράτησε 2-1 του Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού, με αποτέλεσμα να είναι στην κορυφή με επτά βαθμούς. Πριν τρεις ημέρες... σώθηκε από τον Μάκελι και την απόφαση να μη μετρήσει το γκολ του Κριστιάνο, ενώ απόψε τη λύση έδωσε ο Μίτροβιτς με τα δυο γκολ που πέτυχε. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον φορ της Φούλαμ, ωστόσο, οι Αζέροι έφεραν το ματς στα ίσα με γκολ του Μαχμούντοφ. Ο Μίτροβιτς λύτρωσε τους Σέρβους με γκολ που πέτυχε στο 81ο λεπτό.

Αζερμπαϊτζάν - Σερβία 1-2