Στίβος: Ξεχώρισε η Εμμανουηλίδου στο Αλεξανδρινό μίτινγκ

emmanouilidou_alehandrino

Τα σπριντ ξεχώρισαν στο Αλεξανδρινό μίτινγκ, με την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου να συγκεντρώνει τα βλέμματα.

Το πρώτο μίτινγκ της σεζόν στην Ελλάδα ολοκληρώθηκε στην Αλεξάνδρεια, με τους σπρίντερ να κλέβουν τις εντυπώσεις και τον δυνατό άνεμο να "χαλάει" τις επιδόσεις στα άλματα.

Η 23χρονη Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, κατάφερε να κάνει δύο εντυπωσιακές κούρσες μέσα σε δύο ώρες. Αρχικά, στα 100μ έφτασε μόλις 0.01 από το ατομικό της ρεκόρ (11.21) τερματίζοντας σε 11.22 (1.5) για να πάρει τη νίκη ενώ λίγο αργότερα έτρεξε το 200άρι σε 23.33 (-1.1), για να αναδειχθεί ξανά νικήτρια.

«Ακόμη δεν είμαι στην κατάσταση που θέλω, καθώς δεν έχω σταματήσει τον όγκο προπόνησης. Θα κάνω τον επόμενο αγώνα μου στα Δρόμεια την ερχόμενη εβδομάδα. Είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και περιμένω το επόμενο διάστημα ακόμη καλύτερες εμφανίσεις. Στόχος μου είναι όχι μόνο να πάρω μέρος στο Ευρωπαϊκό, αλλά να αγωνιστώ στον τελικό σε έναν από τα ατομικά μου αγωνίσματα», είπε η αθλήτρια στον ΣΕΓΑΣ μετά τον αγώνα.

Παράλληλα, η Δήμητρα Τσουκαλά εμφανίστηκε ακόμη πιο βελτιωμένη αφού έκανε νέο ατομικό ρεκόρ στα 100μ με 11.37 (είχε 11.44) ενώ ισοφάρισε το φετινό της ρεκόρ στα 200μ με 23.61. Η ίδια έχει στόχο να βρεθεί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης όχι μόνο στη σκυταλοδρομία αλλά και στα 100μ.

Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης ήταν ο αθλητής που ξεχώρισε στα σπριντ των ανδρών, αφού έκανε το νταμπλ σε 100μ και 200μ με πολύ καλές επιδόσεις. Ο αθλητής του Χρήστου Κατσίκα ξεκίνησε με με 10.37 (2.4) στο 100άρι ενώ έπειτα, αφού γύρισε ο άνεμος, έκανε 20.96 (1.6) και επικράτησε και στα δύο σπριντ. Δεύτερος στα 200μ ήταν ο Νίκος Παναγιωτόπουλος με 21.30 ενώ στα 100 μ. πίσω από τον Γκαραγκάνη τερμάτισε ο Βασίλης Μυριανθόπουλος με 10.41 και στην τρίτη ο Νικόλας Παναγιωτόπουλος με 10.44.

Η Δήμητρα Γναφάκη πήρε από τον σημερινό αγώνα αυτό που ήθελε, και αυτό δεν ήταν άλλο από μια σωστή τεχνικά κούρσα. Η αθλήτρια τερμάτισε στην πρώτη θέση με 57.58 σε μια κούρσα όπου διένυσε τα πρώτα πέντε εμπόδια με 15 διασκελισμούς. Στην ίδια κούρσα η Βασιλική Μητσιούλη κατέλαβε την τέταρτη θέση με 58.89 σε μια από τις καλύτερες κούρσες της καριέρας της. Η Λάουρα Ζενέγια αναδείχθηκε νικήτρια στα 400μ των γυναικών σε μια ανταγωνιστική μέχρι το τέλος κούρσα, που έφερε καλά αποτελέσματα. Η 21χρονη τερμάτισε σε 54.45 για να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού και να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ το οποίο ήταν 54.80. Η Αναστασία Ράπτη, που επίσης κάνει πολύ καλή χρονιά, ακολούθησε με 54.80,

Η Τόρι Φράνκλιν ήταν νικήτρια στο τριπλούν με 14.27μ (2.0) με την Οξάνα Κορένεβα να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 13.86μ (2.0) και την Σπυριδούλα Καρύδη στην τρίτη με 13.61μ (1.8). Η αθλήτρια της κατηγορίας Κ18, Μελίνα Ζάραγκα ήταν 8η με 13.86μ (2.0), επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ και της επιτρέπει να σκέφτεται τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της.

Στα 76μ ο Κυριαζής στην Τσεχία

Εκτός συνόρων, ο πρωταθλητής του ακοντισμού Γιάννης Κυριαζής έδωσε τον τρίτο του αγώνα στη σεζόν. Ο αθλητής του Θωμά Κυριαζή αγωνίστηκε στην πόλη Ντομάζλιτζε της Τσεχίας και κατέλαβε την τέταρτη θέση με καλύτερη βολή στα 76.00μ. Ο ίδιος έπίσης είχε 75.99μ, 74.88μ, 72.72μ και 72.08μ. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Κυριαζής έχει φετινό ρεκόρ 80.52μ, το οποίο έκανε στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων όπου κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο, ενώ το ατομικό του ρεκόρ είναι 88.01μ.

@Photo credits: eurokinissi, ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI