ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 98-90 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρέθηκε να χάνει με 88-90 ένα δίλεπτο πριν το τέλος, αλλά χάρη στον Μίλος Τεόντοσιτς (22π., 5ασ.) νίκησε την Μπασκόνια με 98-90 κι έκανε το 1-0.

Η ΤΣΣΚΑ επέτρεψε στους Βάσκους να πιστέψουν στο «break» (88-90, 38'), αλλά ο Μίλος Τεόντοσιτς έδειξε χαρακτήρα και με σερί 10 αναπάντητων πόντων ο Δημήτρης Ιτούδης είδε την ομάδα του να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Οι μεγαλύτεροι αγώνες στην Sportingbet. Παίξε νόμιμα με πριμ 5% στο Ρεάλ Μ. Μπάγερν Μ. (21+).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και με πόντους από τους Νάντο Ντε Κολό και Άαρον Τζάκσον προηγήθηκαν με 21-10 (6'). Στη συνέχεια οι Βάσκοι βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα ενώ η είσοδος των Ράφα Λουζ (9π., 4ασ. στο ημίχρονο) και Άνταμ Χάνγκα (7π.), άλλαξε και την επίθεση. Η Μπασκόνια όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-40 (19'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς όμως με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων έστειλε την ΤΣΣΚΑ με 44-40 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλό μπάσκετ, ωστόσο ορισμένα λάθη και ένα σερί προσωπικών πόντων από τον Γιοχάνες Βόιτμαν κρατούσε την Μπασκόνια κοντά στο σκορ (61-56, 27'). Πάλι όμως ο οίστρος του Μίλος Τεόντοσιτς (σκορ και ασίστ) βοήθησε τους Ρώσους να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων (72-60, 30').

Ο Σέιν Λάρκιν βρήκε το πρώτο του καλάθι στο 29, αλλά στο 33' είχε φτάσει τους 11 πόντους και η Μπασκόνια υποχρέωσε τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ (76-75, 33'). Ο Αμερικανός των φιλοξενούμενων συνέχισε και με καλάθι και φάουλ έβαλε την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (84-85, 37'). Η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά στα κρίσιμα σημεία η προσωπικότητα των Τεόντοσιτς και Ντε Κολό έκανε τη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες κι ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε χειρότερα στατιστικά σε δίποντα και τρίποντα από τους Βάσκους, υπέπεσε σε 4 λιγότερα λάθη κι έκανε 5 περισσότερα κλεψίματα.

Στο τελευταίο δίλεπτο επίσης είχε καθαρό μυαλό, κάτι το οποίο έλειψε από τους παίκτες του Σίτο Αλόνσο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς σε 28:36 είχε 22 πόντους (2/7δ., 4/9τρ., 6/6β.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος ενώ έβαλε το πιο κρίσιμο σουτ του ματς (91-90).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κιμ Τιλί σε 21:17 είχε 2 πόντους (ο/1δ., 0/1τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σνεγκέλια έκανε το 88-90 με 2 λεπτά να μένουν και ακολούθησε 10-0 των Ρώσων με τρίποντο του Τεόντοσιτς και βολές από Όγκουστιν και Ντε Κολό οι οποίοι διαμόρφωσαν το 98-90.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρεϊ Χίγκινς τελείωσε με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το ασόβαρο πρόσωπο που έδειξε στο τελευταίο δεκάλεπτο εκτός τους τελευταίου δίλεπτου. Η Μπασκόνια τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά ήρθαν οι Σενγκέλια και Χάνγκα να τον ταπώσουν ταυτόχρονα κι εντυπωσιακά.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-40, 72-62. 98-90

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 1-0

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 98-90