Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ο Καραμάνος πέτυχε το γκολ της χρονιάς στην Πορτογαλία, ο Δώνης «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες της Παρί, ενώ ο Φετφατζίδης έδωσε ασίστ για τη νίκη της Αλ Αχλί. Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού».

Δύο γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού», με τον Τάσο Καραμάνο να κλέβει την παράσταση με το απίστευτο γκολ που πέτυχε, μετά από σχεδόν τρεις μήνες επιθετικής... ανομβρίας. Ο Τάσος Δώνης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σφράγισε τη νίκη της Νις επί της Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης έδωσε την ασίστ, προκειμένου η Αλ Αχλί να καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλ Ραέντ.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας στο Μάλαγα - Σεβίλλη (21+).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Κολωνία, αλλά έγινε αλλαγή στο 74ο λεπτό.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άουγκμπουργκ, όπου το Αμβούργο γνώρισε την ήττα με 4-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί του Αμβούργου με 4-0, έχοντας εξαιρετική απόδοση και μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί του Αμβούργου.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Καϊζερσλάουτερν με 3-1.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Καϊζερσλάουτερν με 3-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα από την Άουε με 3-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας νίκη επί της Ντούισμπουργκ με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της Ρόμα με 3-1 στο ντέρμπι με την Λάτσιο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μπολόνια με 4-0.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε στην βασική εντεκάδα της Μπολόνια στο 4-0 επί της Ουντινέζε, αλλά έγινε αλλαγή στο 52'.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 87ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Μπολόνια με 4-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Πεσκάρα, στο οποίο η Κάλιαρι πήρε τη νίκη με 1-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός σε ισόπαλο χωρίς γκολ, εντός έδρας παιχνίδι με την Πίζα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Μπήκε στο 59ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Ματέρα.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία με την Μάντσεστερ Σίτι (2-2), εντός έδρας.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την ΚΠΡ, εκτός έδρας.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο (1-1) εντός έδρας παιχνίδι με την Μπρέντφορντ.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Εϊμπάρ.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σοσιεδάδ με 2-1, η οποία «σφράγισε» τον υποβιβασμό της Γρανάδα.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Μπήκε στο 74ο λεπτό της εντός έδρας ήττα από την Χετάφε με 2-1, χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ναβαλκαρνέρο, έχοντας ένα πολύ καλό σουτ στο 28', το οποίο όμως δεν κατάληξε στα δίχτυα χάρη στην επέμβαση του Ολμέδο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 75ο λεπτό του παιχνιδιού με την Παρί Σεν Ζερμέν και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό 3-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ο σοβαρός τραυματισμός του, δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί στο 3-0 επί της Κορτράικ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Γκενκ.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Γκενκ με 3-0.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Οστάνδη με 1-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στο ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Λιρς.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λιρς που έληξε 0-0.

Κυριάκος Μαζολουξής (Λιρς): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Μαλίν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο 4-0 επί της Έουπεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την Φίτεσε στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Εστορίλ με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 70' χωρίς να έχει σκοράρει.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Εστορίλ.

Τάσος Καραμάνος (Φρένσε): Είχε να σκοράρει από της 6 Φεβρουαρίου, αλλά το γκολ στη νίκη επί της Μαρίτιμο με 2-1 ήταν ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, φέτος στην Πορτογαλία.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κιλμάρνοκ με 2-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Κιλμάρνοκ, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 2-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Πάτρικ Θιστλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 79'.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 2-2 με την Πάτρικ Θιστλ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Καϊσέρισπορ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Γκαζ Μέταν Μέντιας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αούστρια, όπου η Στούρμ γνώρισε την ήττα με 4-1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας 2-2 με την Τσέλιε.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίστρα με 2-0.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Ποντμπεσκίτζιε με 2-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ελσίνκι, αλλά έγινε αλλαγή στο 78ο λεπτό.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ράντερς που έληξε 0-0.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ) Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Ράντερς, αλλά έγινε αλλαγή στο 73'.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την DC United.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ στη νίκη με 3-1 επί της Αλ Ραέντ εκτός έδρας.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Αλ Ραέντ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρίσμπειν Ρόαρ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μέλμπουρν Βίκτορ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0 και αποκλείστηκε από τον τελικό του πρωταθλήματος..