Τελικός στο... τσακ για την Βενέτσια του Μπράμου

Μετά από 84 χρόνια προσμονής, η Βενέτσια διεκδικεί ξανά το ιταλικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε στην έδρα της Αβελίνο με 84-83 και πέρασε στα τελικά. Άποντος ο Μπράμος.

Λίγο έλειψε να την πάθει η Βενέτσια από την Αβελίνο, ωστόσο πέρασε από την έδρα της αντιπάλου της (83-84), καθώς έκανε το 4-2, προκρίθηκε στα τελικά του ιταλικού πρωταθλήματος και διεκδικεί ξανά το τρόπαιο μετά το 1943.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Η ομάδα του Μάικ Μπράμου ήταν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο (24-21), αλλά με επιμέρους 19-31 στην δεύτερη περίοδο, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (43-52). Στο 30' οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά ασφαλείας (56-70), αλλά η Αβελίνο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με επιμέρους 27-14 στην τελευταία περίοδο πήγε να κάνει την... ζημιά (83-84).

Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ δεν βρέθηκε σε καλή βραδια, καθώς έμεινε άποντος (0/1δ., 0/5τρ.) στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε, αλλά είχε 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Κορυφαίος ήταν ο Πέριτς με 24 πόντους (4/7τρ.), ενώ Μπατίστα και Χέινς μοιράστηκαν από 14 πόντους.

Από τους ηττημένους, ο Λόγκαν μέτρησε 20 πόντους και 5 ασίστ.

Η Βενέτσια θα νετιμετωπίσει στα τελικά την Τρέντο, η οποία θα δικεδικήσει το πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-52, 56-70, 83-84.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα