Φενέρμπαχτσε - Χίμκι 71-67 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε (6-3) βρέθηκε στο +17 (45-28), αλλά η Χίμκι (5-4) του Γιώργου Μπαρτζώκα διεκδίκησε στο τέλος τη νίκη, χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή (71-67).

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Χίμκι με 71-67 παρά την απουσία της τελευταίας στιγμής του Κώστα Σλούκα. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ήταν καλύτεροι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και έφτασε να διεκδικεί επί ίσοις όροις τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4/5 σουτ τριών πόντων κάτι το οποίο βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε να προηγηθεί με 16-6 (5'). Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν μόνιμα περικυκλωμένος από την άμυνα των Τούρκων, ο Τζέιμς Νάναλι από την άλλη συνέχισε να σκοράρει με ευκολία (9π.) και η διαφορά αυξήθηκε στους 13 πόντους (24-11. 9'). Ο Τζέιμς Άντερσον με προσωπικές ενέργειες φρόντισε όμως να μειώσει για χάρη της Χίμκι (24-20, 12΄) ενώ με τρίποντο του Μάρκοβιτς έγινε το 24-23. Το ευρωπαϊκό φετινό ντεμπούτο του Μπόμπι Ντίξον έφερε μαζί 5 δικούς τους πόντους οι οποίοι σήμαναν την αντεπίθεση των γηπεδούχων (33-23, 16'). Το διάστημα μέχρι το ημίχρονο παίχτηκε κακό μπάσκετ, οι ομάδες σκόραραν ελάχιστα και πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 12 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ουοναμέικερ με τρίποντο έκανε το 45-28 (22'), ωστόσο σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε. Με σερί 10 αναπάντητων πόντων η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (45-38, 25') όμως ένα δίλεπτο ήταν αρκετό στον Τζίτζι Ντατόμε για να δώσει εκ νέου διαφορά 12 πόντων στην ομάδα του (56-44, 28').

Η Χίμκι όμως ανέβασε το επίπεδο της πίεσης στην άμυνα της, στοιχείο το οποίο τη βοήθησε να βρει και πιο εύκολα σκορ στην άλλη πλευρά του γηπέδου και με καλάθι του Σβεντ έγινε το 63-60 (36'). Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ψύχραιμοι αφού είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν στο σκορ όμως ο Γκιλ έκανε παράβαση 24'' και ο Άντερσον ακατανόητο φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στον Ουοναμέικερ με τον Αμερικανό να σφραγίζει τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε ψυχραιμία και συγκέντρωση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ήταν οριακά καλύτερη σε δίποντα και τρίποντα και πήρε περισσότερα ριμπάουντ (32-24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιμς Νάναλι σε 27:18 είχε 20 πόντους (1/1δ., 4/5τρ., 6/7β.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόμας Ρόμπινσον αγωνίστηκε με πρόβλημα κι έμεινε σε 19' παιχνιδιού, στους 4 πόντους με 2/7 σουτ και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-67 ο Γκιλ δεν πρόλαβε το 24άρι. Στη συνέχεια με 16'' να μένουν ο Αντερσον πήγε να κάνει φάουλ, ο Ουοναμέικερ πρόαλβε να σηκωθεί για τρεις και με 3/3 βολές εξασφάλισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπραντ Ουοναμέικερ είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ έβαλε και τις 3/3 βολές στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τις 16/23 βολές. Η Χίμκι τα 13/32 δίποντα και την άμυνα της πρώτης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία του Ουοναμέικερ για το κάρφωμα του Βέσελι στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-26, 58-48, 71-67