Μακάμπι - Νταρουσάφακα 77-58

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι (11-13) του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε την Νταρουσάφακα (3-21) με 77-58 και παρέμεινε σε τροχιά... οκτάδας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Νταρουσάφακα με 77-58 και συνεχίζει να διατηρεί ελπίδες παρουσίας στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι από το τζάμπολ θέλησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και το κατάφεραν. Μπλακ και Ρολ έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και νωρίς στην δεύτερη περίοδο «έχτισαν» διψήφια διαφορά πόντων (25-14, 13'). Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της Μακάμπι ξεκίνησαν με 1/10 τρίποντα, φρόντισαν να αυξήσουν τη διαφορά στο +18 (34-16, 17').

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να μπαίνουν αποφασιστικά στην τρίτη περίοδο μη θέλοντας να δώσουν ελπίδες στην τουρκική ομάδα κι έτσι πολύ γρήγορα έκαναν το 49-27 (24'). Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι παρέμειναν σοβαροί και συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην άλλη πλευρά, αυτή της επίθεσης ο Μπλακ παρέμενε χωρίς αντίπαλο με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει κοντά στους 20 πόντους (64-45, 33').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έπαιξε καταπληκτική άμυνα, σούταρε με 61.9% στα δίποντα και έκανε αρκετά λιγότερα λάθη (8-15).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ταρίκ Μπλακ σε 20:05 είχε 17 πόντους (7/7δ., 3/4β.), 8 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πλην των Έβανς και Σαβάς, ουδείς άλλος παίκτης της Νταρουσάφακα δεν ήταν ανάλογος των περιστάσεων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικλ Ρόλ ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους (6/6δ.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ήταν το διάστημα που έκρινε το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα 5/29 τρίποντα και η Νταρουσάφακα τα 15 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 38-23, 57-41, 77-58