Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 67-84 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η ήττα από την τελευταία Μπουγιουκτσεκμετζέ πλήγωσε τον εγωισμό της Φενέρμπαχτσε που παρουσιάστηκε ασταμάτητη στην έδρα της Μπάγερν (67-84)! Δεν αγωνίστηκε ο Σλούκας.

Την περασμένη Κυριακή (15/11) η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε στην έδρα της τελευταίας του τουρκικού πρωταθλήματος. Απόψε, η Μπάγερν πλήρωσε τα... σπασμένα!

Η τουρκική ομάδα ήταν ασταμάτητη από την αρχή (10-30 στο 10') και ανέβηκε στο 5-1 του α' ομίλου, ενώ οι Γερμανοί έμειναν στο 2-4.

Ο Κώστας Σλούκας που ταλαιπωρείται από τραυματισμό στον ώμο δεν ήταν στην αποστολή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αναμέτρηση άρχισε με την Φενέρμπαχτσε να τρέχει σερί 0-11 και να δείχνει στους γηπεδούχους πως δεν θα έχουν εύκολο βράδυ.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +20 (10-30) για την τουρκική ομάδα που είχε τα ηνία μέχρι τέλους και πήρε άνετη νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόμπι Ντίξον στο πρώτο ημίχρονο είχε 16 πόντους κι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους (2/4δίπ., 7/13τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 27:16. Ο Λουίτζι Ντατόμε από την πλευρά του είχε 17 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη σε 30:42.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντον Γκαβέλ σε 6:58 είχε 0/1 τρίποντα και 1 ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Όλα... κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +22 (13-35 στο 12') και δεν επέτρεψαν στην Μπάγερν να τους απειλήσουν.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε την άνετη νίκη και τη σοβαρότητα που έδειξε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν την ήττα που ήταν... εντός προγράμματος κοιτάει πλέον τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 30-50, 48-67, 67-84