Πέισερς – Κινγκς 106-108

Η προσπάθεια των Πέισερς να γυρίσουν από το -15 βρήκε μαζί με το σουτ του Πολ Τζορτζ σίδερο και οι Κινγκς έφυγαν νικητές από την Ιντιάνα με 108-106, χάρη στο δίδυμο Κάζινς – Κόλισον, παρουσία του Κώστα Κουφού.

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς έκανε φετινό ατομικό ρεκόρ με 16 ριμπάουντ, σημείωσε 25 πόντους και μαζί με τους 24 του Ντάρεν Κόλισον, οδήγησαν το Σακραμέντο σε μία σπουδαία νίκη, την πέμπτη στα τελευταία επτά παιχνίδια. Φυσικά, δεν παραγνωρίζεται για ένα ακόμη παιχνίδι η παρουσία του Ραζόν Ρόντο, που με 13 δικούς του πόντους και 16 ασίστ έβαλε την πινελιά του στην επικράτηση των Βασιλιάδων.

Μία επικράτηση που πάντως θα μπορούσε να είχε αλλάξει χέρια, αν το σουτ του Πολ Τζορτζ δεν έβρισκε την πίσω πλευρά του στεφανιού καθώς η κόρνα της λήξης ηχούσε στο Bankers Life Fieldhouse. Ο Μόντα Έλις ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 21 πόντους, ενώ από 20 πρόσθεσαν οι Σι Τζέι Μάιλς και Τζορτζ Χιλ.

Στην πραγματικότητα, οι Καλιφορνέζοι έπαιξαν με τη φωτιά, αφού στο ημίχρονο πήγαν προηγούμενοι με 64-49 και όλα έδειχναν ότι θα περνούσαν ένα πολύ πιο εύκολο βράδυ. Δεν είχαν υπολογίσει την αντεπίθεση των Πέισερς, που βρέθηκαν μάλιστα να προηγούνται με 106-104 με το τρίποντο του Έλις με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ωστόσο, οι Κινγκς συμμαζεύτηκαν και με 4 αναπάντητους πόντους για το υπόλοιπο του αγώνα, πήραν την νίκη στην Ιντιανάπολη.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 22-34, 33-20, 24-24