Ζαλγκίρις Κάουνας - Χίμκι 71-76 (vid)

Η Χίμκι δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα στην έδρα της Ζαλγκίρις, ωστόσο στο τέλος πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο ΤOP 16 (71-76) και παρέμεινε σε τροχιά playoffs.

Mε τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς για δεύτερη φορά στον πάγκο της η Χίμκι πήγε στην έδρα της αδιάφορης Ζαλγκίρις Κάουνας με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισής της στα playoffs.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άντεξε για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο οι Μοσχοβίτες μετέτρεψαν σε προσωπική υπόθεση την τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη σημαντική νίκη.

Η βαθμολογία εδώ.

Ο Ίαν Βουγιούκας έμεινε στο παρκέ για 16:50 και πέτυχε 4 πόντους με 1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ κι είχε και 1 λάθος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι, είχαν άσχημα ποσοστά ευστοχίας, ενώ έκαναν αρκετά λάθη, με το σκορ να είναι κοντά. Η Χίμκι που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 2/12 τρίποντα είδε τον Μόνια να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. για το 46-52 κι οι φιλοξενούμενοι πήραν την ώθηση που ήθελαν για να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Χάινεκατ είχε 10 πόντους με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/5 βολές και μάζεψε 17 ριμπάουντ! 11 αμυντικά, 6 επιθετικά, ενώ είχε επίσης 4 κλεψίματα και 1 ασίστ σε 34:44.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζερόμ Ραντλ έμεινε στους 4 πόντους με 2/8 δίποντα, 0/4 δίποντα, ενώ είχε και 2 λάθη σε 22:47.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Χίμκι δεν είχε καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ., ωστόσο ο Σεργκέι Μόνια έδωσε... ανάσα στην ομάδα του για το +7 με εύστοχο τρίποντο (46-52 στο 27'). Οι Ρώσοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στην τέταρτη περίοδο (9-18 το επιμέρους σκορ γιατ ο 58-74) και πήραν τη σημαντική νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και η Χίμκι τη νίκη που χρειαζόταν για τη συνέχεια.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Χίμκι τα 4/17 τρίποντα κι η Ζαλγκίρις την ευκαιρία να στερήσει ακόμα μία εκτός έδρας νίκη στη Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-35, 49-56, 71-76