Μπάμπεργκ - Ούνικς Καζάν 89-86 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Ο Νίκος Ζήσης (16π., 12ασ.) έκανε τεράστια εμφάνιση και οδήγησε την Μπάμπεργκ στη νίκη-θρίλερ επί της Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου (89-86).

Ο Νίκος Ζήσης είχε πει πως το παιχνίδι με την Ούνικς Καζάν είναι από αυτά που πρέπει να κερδίσουν και η εμπειρία του μίλησε στο παρκέ. Ο Έλληνας γκαρντ που ξεκίνησε πολύ καλά φρόντισε να κάνει... θαύματα κι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 12 ασίστ σε 31:04!

Από την άλλη μεριά ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 3 πόντους (1/3τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24:07.

Η Μπάμπεργκ πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή EuroLeague, πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό (26/10, 21:00), ενώ από την άλλη η Ούνικς Καζάν έμεινε στο 0-2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ούνικς Καζάν μπορεί να κατάφερε να προηγηθεί με +12 πόντους (51-63 στο 28'), ωστόσο η Μπάμπεργκ δεν παράτησε το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 9-1 μάζεψε τη διαφορά. Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Πάβελ μείωσε στο καλάθι, ο Χέκμαν ευστόχησε σε 1/2 βολές (89-86 στα -9'') και στην τελευταία επίθεση ο Κίνο Κόλομ πήρε το φάουλ, αλλά αστόχησε 2 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Μέλι και Ζήσης έκαναν τη διαφορά στη νίκη της Μπάμπεργκ. Ο πρώτος είχε σε 29:32 15 πόντους (4/6δίπ., 0/1τρίπ., 7/7βολ.), μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά κι έκανε 2 λάθη. Ο Έλληνας γκαρντ σε 31:04 είχε 16 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, έδωσε 12 ασίστ, έκανε 2 λάθη. Και οι δύο μάζεψαν από 24 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Εβγένι Βορόνοφ έμεινε στο παρκέ για 4:07 και αστόχησε σε 1 δίποντο κι 1 τρίποντο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Νίκος Ζήσης πέτυχε κρίσιμο καλάθι για το +4 (86-82 στο 39'), ωστόσο μετά το άστοχο τρίποντο του Ντάριους Μίλερ ο Κότι Κλάρκ μάζεψε το ριμπάουντ και έφτασε στους 20 πόντους για το 86-84 στα -20''. Ο Μέλι στα -13'' ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, όχι όμως κι ο Πάτρικ Χέκμαν που ευστόχησε σε 1/2 (89-86 στα -7''). Ο Κίνο Κόλομ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, κέρδισε το φάουλ, αλλά αστόχησε και στις βολές.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντάριους Μίλερ ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η συνεισφορά του τα κρίσιμα λεπτά ήταν πολύτιμη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Tάις μετά την ασίστ του Νίκου Ζήση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς Καζάν εκτός από την ήττα... πετάει και το ότι είδε τον Κότι Κλαρκ ν' αποχωρεί τα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω τραυματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-44, 60-67, 89-86