Αποκλεισμός με δεύτερη ήττα από την Γαλατασαράι η Κηφισιά

Κηφισιά

Την δεύτερη ήττα από την Γαλατασαράι, αυτή την φορά στην Πόλη με 3-0 γνώρισε η Κηφισιά, μένοντας εκτός συνέχειας του Challenge Cup.

Μπορεί να πάλεψε, αλλά η Κηφισιά δεν κατάφερε να αποφύγει την δεύτερη ήττα και χάνοντας αυτή την φορά στην Πόλη από την Γαλατασαράι με 3-0 (25-17, 25-23, 25-20), έμεινε εκτός συνέχειας του Challenge Cup.

Παρά την ανωτερότητα της τουρκικής ομάδας η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη πάλεψε για να πάρει τουλάχιστον ένα σετ και έφτασε κοντά στο να το καταφέρει στο 2ο σετ.

Με δύο δυνατούς αγώνες απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις και ειδικά στον κρίσιμο αγώνα με τον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων που έρχεται για την 6η αγωνιστική της Volley League.

Η Κηφισιά πάλεψε όσο μπορούσε το ματς και μάλιστα στην αρχή των δύο πρώτων σετ είχε και προβάδισμα, αλλά οι Τούρκοι ήταν καλύτερο9ι και έφτασαν έτσι στην άνετη νίκη και την πρόκριση.

Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιος), Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία).

*Οι πόντοι της Γαλατάσαραϊ προήλθαν από 9 άσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-20) σε 71'

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Ουμούτ Τσακίρ): Μιχαΐλοβιτς 12 (12/23 επ., 25% υπ. - 0% άριστες), Χαντράβα 13 (10/22 επ., 3 άσοι), Τουμέρ 6 (4/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιονέτ 5 (2 άσοι, 3 μπλοκ), Κούγιουντζιτς 11 (8/12 επ., 3 άσοι, 38% υπ. - 15% άριστες), Ντουρμάζ 3 (3/5 επ.) / Χατίπογλου (λ., 80% υπ. - 40% άριστες), Ατσάρ 1 (1/1 επ.), Καλαϊτσί 2 (2/4 επ.), Γκιναϊντί 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Τσίμερμαν, Ατασένεφ (λ.)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μπάκα 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ), Χασμπάλα 2 (2 άσοι), Ρικάρντο 9 (9/22 επ., 25% υπ. - 0% άριστες), Μπόγιτς 6 (6/20 επ., 40% υπ. - 26% άριστες), Σπηλιώτης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκιλιέρμε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 41% υπ. - 18% άριστες), Κοσμάς (λ.), Στιβαχτής, Σπυριούνης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Παπαγεωργίου 2 (2/2 επ.)