Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3: Έμειναν ζωντανές με φοβερή αντίδραση οι «πράσινες»

olympiacos_vs_panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να... σπάσει την έδρα του Ολυμπιακού και με μεγάλη νίκη 3-0 σετ μείωσε στη σειρά των τελικών (2-1), στέλνοντας τη σε τέταρτο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στο κλειστό του Μετς.

O Παναθηναϊκός, με την πλάτη στον τοίχο, απέδειξε πως έχει σφυγμό και κατάφερε να κάνει το break στο κλειστό γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη» επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-0 σετ (15-25, 22-25, 20-25). Οι «πράσινες», έτσι, έστειλαν τη σειρά των τελικών σε τέταρτο ματς, το οποίο είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 24 Απριλίου στο κλειστό του Μετς.

Η αρχή της αντίδρασης με ηχηρό τρόπο

Το εναρκτήριο σετ ξεκίνησε πολύ δυναμικά για τον Παναθηναϊκός, ο οποίος από νωρίς πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8), το οποίο διατήρησε έως τα μέσα του σετ (10-14). Οι παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς βελτίωσαν την άμυνα τους πάνω στο φιλέ και πολύ γρήγορα απέκτησαν διψήφια διαφορά (11-21) για να κατακτήσουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το πρώτο σετ με 15-25.

«Ντέρμπι» στην τελική ευθεία με «πράσινη» κατάληξη

Το επόμενο σετ είχε παρόμοια έκβαση με το πρώτο. Οι «πράσινες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Οι επιθέσεις των παικτριών του Ολυμπιακού έβρισκαν σε τείχος και το +7 (10-17) έφερνε τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στον διπλασιασμό των σετ. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι μείωσε στην τελική ευθεία του σετ στο ελάχιστο (20-21), ωστόσο οι φιλοξενούμενες με σερί 4-1 έκλεισαν το σετ με 22-25 για το 2-0 στα σετ.

Το μομέντουμ του Παναθηναϊκού έφερε το break

Ο ρυθμός του Παναθηναϊκού ήταν αμείωτος με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να τον κατευνάσει. Οι γηπεδούχες ήταν σε κακή μέρα με συνέπεια οι «πράσινες» να κάνουν ό,τι θέλουν στο τάραφλεξ. Πολύ γρήγορα στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του «τριφυλλιού» πήρα προβάδισμα ασφαλείας (7-12), το οποίο διεύρυναν με την πάροδο του χρόνου.

Στους τελευταίους πόντους ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το +7 (15-22), με τον Ολυμπιακό να μειώνει κατά δύο πόντους και το σετ να κλείνει με 20-25 και το break να ολοκληρώνεται με 3-0 σετ.

Τα σετ: 15-25, 22-25, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 3 (2/15 επ., 1 άσσο,ς 53% υπ. - 39% άριστες), Καράρο, Εμμανουηλίδου 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 5 (5/27 επ.), Φαριόλ 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 48% άριστες) / Αρτακιανού (λ), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη, Τάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Άτκινσον 17 (16/38 επ., 1 άσσος), Γκρότους 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 45% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Σάμανταν 15 (8/16 επ., 7 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 27% υπ. - 0% άριστες), Μεταξά.

@Photo credits: eurokinissi