Νίκη ανάσα ο Πήγασος Πολίχνης επί της Καλαμάτας στη Volley League

Νίκη ανάσα ο Πήγασος Πολίχνης επί της Καλαμάτρας στη Volley League

O Πήγασος Πολίχνης νικώντας την Καλαμάτα '80 με 3-0 σετ, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη Volley League, το πρόγραμμα του Σαββάτου.

Τη δεύτερή του φετινή νίκη πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης επικρατώντας εντός έδρας επί της Καλαμάτας '80 με 3-0 σετ στον εναρκτήριο αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Mε αυτό το τρίποντο ο Πήγασος ανέβηκε στους επτά βαθμούς, προσπερνώντας την ομάδα της Μεσσηνίας και τον Άθλο Ορεστιάδας.

Οι ακραίοι των γηπεδούχων, Κώστας Καπετανίδης και Αργύρης Μαυροβουνιώτης πέτυχαν από 13 πόντους και ηγήθηκαν του Πήγασου στο τρίποντο που τον έφερε στους επτά βαθμούς. Από την Καλαμάτα '80 ξεχώρισαν οι Ροντρίγκο Οκάμπο και Ράιν Κόενεν με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης προηγήθηκε με 7-1, η Καλαμάτα κατάφερε να μειώσει μέχρι τον πόντο (19-18), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 σετ με επίθεση του Αρμενάκη.

Το σετ κλειδί της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο που η Καλαμάτα έδειχνε να το ελέγχει καθώς προηγήθηκε με +3 (13-16), αλλά ο Πήγασος αντέδρασε και με τον Μίλη ισοφάρισε σε 18-18. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να ακολουθήσουν λίγο αργότερα χαμένο σερβίς του Χριστόφα και μπλοκ του Κανέλλου για το 25-23.

Παρά την απγοήτευση από το χαμένο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το φινάλε να αντιστρέψει την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε με 18-19 με τον Γουέστ, αλλά δύο λάθη των Καλαματιανών έκαναν το 24-22, για να το τελειώσει ο Καπετανίδης για το 25-23.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-20
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και της Καλαμάτας προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-23) σε 94'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (13/29 επ., 77% υπ. - 62% άριστες), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κανέλλος 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλης 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 41% υπ. - 18% άριστες), Τζιουμάκας, Κεσεσίδης.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 1 (1/4 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Αλεξάκης 3 (3/7 επ.), Χριστόφας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Γουέστ 1 (1/1 επ.), Οκάμπο 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ), Κόενεν 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 0% άριστες) / Ντάκουρης (λ, 65% υπ. - 18% άριστες), Μαντέκας, Βιέτο4 (3/7 επ., 1 άσσος, 87% υπ. - 40% άριστες), Λυκούρεσης.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής - Βαθμολογία

Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου
Πήγασος Πολίχνης - Καλαμάτα '80 3-0

Σάββατο 23 Δεκεμβρίου

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα, 16:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη.

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 20:15 (Live Streaming ESAP T.V.): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, ΕΠόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 20:30, (ΕΡΤ Flix): Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Σπίγγου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.