Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» οι... πράσινοι μείωσαν σε 2-1 (vids)

Παναθηναϊκός

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που δεν είχαμε δει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 και μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-1. Επόμενο παιχνίδι την Δευτέρα στο Ρέντη, όπου αν κερδίσουν οι γηπεδούχοι παίρνουν τον τίτλο, αν κερδίσουν οι φιλοξενούμενοι κάνουν το 2-2 και στέλνουν τους τελικούς σε 5ο ματς.

Παράταση στην αγωνία στο πιο αμφίρροπο από τους τρεις τελικούς. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο καθώς αν έχανε έχανε και το πρωτάθλημα, έβγαλε αντίδραση απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17), μείωσαν σε 2-1 την σειρά των τελικών και την Δευτέρα θα πάνε στο Ρέντη για να ισοφαρίσουν και να την στείλουν σε 5ο παιχνίδι. Αν πάλι στο Ρέντη επικρατήσουν οι Πειραιώτες παίρνουν και το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες.

Με άνεση το 1-0 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ανήκε ολοκληρωτικά στο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο μπήκαν δυνατά, πίεσαν στο σερβίς, έκλεισαν στο μπλοκ και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των αντιπάλων τους κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 1ο σετ που πήραν συνολικά στην σειρά των τελικών και το πήραν με χαρακτηριστική άνεση όπως φαίνεται και από το 25-15. Στο διάστημα αυτό οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν χάνοντας θα λέγαμε με κάτω τα χέρια το σετ αυτό.

Αντίδραση Ολυμπιακού και 1-1

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε από νωρίς μια διαφορά 4 πόντων, δείχνοντας έτοιμος να ισοφαρίσει. Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ τον πρώτο χρόνο με τον Τζούριτς, πίεσαν με την σειρά τους στο σερβίς και έφτασαν έτσι στο 14-18. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο 18-19 και 19-20, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +2 και στο 20-21 έκαναν ένα 3-0 που ουσιαστικά τελείωσε το σετ. Ένα 3-0 που ήρθε με λάθος σερβίς Βουλκίδη, άσο Τζούριτς και επίθεση Ιντάλγκο.

Πιο άνετα το 1-2 οι Πειραιώτες

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο προσφέροντάς μας ωραίες φάσεις. Έτσι έφτασαν στο 15-15 σημείο στο οποίο οι Πειραιώτες έκαναν ένα 2-0 με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο. Μια διαφορά που κράτησαν ως το τέλος και στην συνέχεια την μεγάλωσαν με τους «πράσινους» μετά το 18-20 να μην αντιδρούν και έτσι να γίνεται με άνεση (20-25) το 1-2 για τον Ολυμπιακό.

Ντέρμπι και 2-2 οι «πράσινοι»

Μπορεί το 4ο σετ να έληξε με 25-20 υπέρ του Παναθηναϊκού αλλά και αυτό ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι. Και ήταν γιατί οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 17-17, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι με ένα 3-0 ουσιαστικά (ήταν 16-17), έκαναν το 19-17 παίρνοντας ένα προβάδισμα δύο πόντων. Τα λάθη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και στο 19-18 έγινε ένα 4-0 για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 2-2.

Φοβερή μάχη και 3-2

Το πέμπτο και έτσι και αλλιώς τελευταίο σετ ήταν και το καλύτερο του ματς και ίσως και το καλύτερο σε όλη την σειρά των τελικών. Ο Παναθηναϊκός έχοντας την ψυχολογία μετά το 2-2 που είχε κάνει, μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα αν σκεφτούμε πως το τάι μπρέικ ολοκληρώνεται στους 15. Οι Πειραιώτες από την πλευρά τους αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (9-8) και ισοφάρισαν σε 13-13. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έφταναν στο ματς μπολ και οι φιλοξενούμενοι το έσπαγαν μέχρι και το 17-17 όταν ένα λάθος σερβίς του Τράβιτσα και ένας άσος του Ερνάντες διαμόρφωσαν το τελικό 19-17 και το 3-2 για το «τριφύλλι».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαρ 12 (9/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 26% άριστες), Ρανγκέλ 5 (5/9 επ.), Ερνάντεζ 26 (23/46 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Πρωτοψάλτης 17 (13/26 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 33% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 52% υπ. – 22% άριστες), Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου, Φράγκος 1 (1/2 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 18 (16/34 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 5% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (15/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 25% υπ. – 9% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 3% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Κομητούδης, Δαλακούρας.

@Photo credits: eurokinissi