Oλυμπιακός: Μεγάλo ραντεβού με τη Ροζελάρε για το Champions League

Επιμέλεια: Newsroom
Μεγάλo ραντεβού ο Ολυμπιακός με τη Ροζελάρε για το Champions League

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τη βελγική Κναρ Ροζελάρε στο Ρέντη και με τη δύναμη της έδρας θέλει να φθάσει στην πρώτη νίκη στον όμιλο του Champions League.

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος στον Ολυμπιακό για το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του για τη φάση των ομίλων στο Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την πρεμιέρα κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζάκσα στην Πολωνία και την καλή εμφάνιση παρά την ήττα με 3-1 σετ, φιλοξενούν για την 2η αγωνιστική του Α' ομίλου τη βελγική Κναρ Ροζελάρε την Τετάρτη (29/11, 19.00 Cosmote Sport 9) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι Βέλγοι στην πρεμιέρα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης γνώρισαν την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ από την Ζιράτ. Στο παλμαρέ της έχει το τρόπαιο του CEV Cup το 2002, 14 πρωταθλήματα Βελγίου, 15 Κύπελλα και 10 Super Cup.

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς, το δεύτερο στο φετινό Champions League, αλλά το πρώτο στην έδρα μας, στο σπίτι μας, για αυτό και είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι. Ανυπομονούμε να δώσουμε αυτό το ματς μαζί με τον κόσμο μας, κόντρα σε μια καλή ομάδα. Ο αντίπαλός μας, εδώ και 10 χρόνια, παλεύει στο Champions League με κάθε αντίπαλο, έχει καλό υλικό, ταλέντα. Μια καλή ομάδα. Για εμάς, θα είναι σημαντικό το σερβίς μας και πόσο γρήγορα θα παίζουμε».

Από την πλευρά του, ο Κουβανός ακραίος του Ολυμπιακού Σαλβαντόρ Ιντάλγκο τόνισε: «Χαιρετώ τον κόσμο του Ολυμπιακού, χαιρετώ τη Θύρα 7. Θέλουμε να βρίσκεστε μαζί μας στο γήπεδο, να είστε μαζί με την ομάδα μας στο ματς με την Ροζελάρε.

Μετά την περσινή κατάκτηση του Challenge Cup, βρισκόμαστε στο Champions League, στη μεγάλη σκηνή του βόλεϊ. Θέλουμε να βρίσκεστε μαζί μας, όπως μας στηρίξατε την περσινή χρονιά. Πάμε να παλέψουμε όλοι μαζί, μαζί σας είμαστε ακόμα πιο δυνατοί».

Η Κνακ Ροζελάρε μετά από επτά αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Βελγίου βρίσκεται στην πρώτη θέση με ρεκόρ 6-1. Για την 7η αγωνιστική επικράτησε με 3-2 σετ στην έδρας της Βαρέμε.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Βούλγαρος Κόνσταντιν Γιόβτσεφ και ο Ισπανός Κάρλος Ρόμπλες Γκαρσία.

Το πρόγραμμα στον Α' Όμιλο

1η αγωνιστική

Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 31-29)

Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) 1-3 (19-25, 25-19, 24-26, 24-26)