Μάγκας ΠΑΟΚ!

Πολύτιμη νίκη που τον διατηρεί στο «κόλπο» της 5ης θέσης και στην έξοδό του στην Ευρώπη πήρε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 10-9 για την 19η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.
Με τεράστια ψυχικά αποθέματα στα τελευταία λεπτά την αναμέτρησης ο Δικέφαλος του Βορρά «σκότωσε» τους «πράσινους», που ενώ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 6-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου και 9-7 στην τέταρτη δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα. Με μια εκπληκτική αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το εις βάρος τους 7-9 σε 10-9 και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τα 8λεπτα: 2-1, 3-2, 0-3, 5-3
ΠΑΟΚ: Παπαγιαννάκης 3, Παυλίδης 3, Βογιατζόγλου 2, Ντούλος, Κατσουλάκης.
Παναθηναϊκός: Τσόκας 2, Σιώνης 2, Σάριτς 2, Γ. Αφρουδάκης 1, Φαναριώτογλου 1, Καφετζόπουλος 1.

Δύσκολα η Βουλιαγμένη

Στην δεύτερη σημαντική αναμέτρηση της ημέρας, η Βουλιαγμένη νίκησε δύσκολα τη Χίο με 5-4 στο κολυμβητήριο του Λαιμού και διατηρήθηκε στα ψηλά. Έχασαν την ευκαιρία οι νησιώτες να πιάσουν τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 2-1, 1-0
Βουλιαγμένη: Βουλγαράκης 2, Καρούντζος 1, Γούνας 1, Γκακ 1.
Χίος: Κότεριλ 2, Σάντα 1, Μιμίδης 1.

Σταθερά πρώτος ο Ολυμπιακός

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα στο κολυμβητήριο του Πειραιά, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Βάζοντας στο φουλ τις μηχανές στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Παλαιού Φαλήρου με 17-4 και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ντόσας και Μπλάνης οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου με 4 και 3 τέρματα αντίστοιχα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 8-1, 3-0.
Ολυμπιακός: Ντόσκας 4, Μπλάνης 3, Φουντούλης 2, Μυλωνάκης 2, Κολόμβος 2, Αφρουδάκης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Κομάντινα 1, Κλήμος 1.
Παλαιό Φάληρο: Αγγελίδης 1, Μανώλης 1, Βερύκοκος 1, Παναγούλης 1.

Νίκη παραμονής ο ΝΟΠ

Ένα ακόμη βήμα για τη σωτηρία του έκανε και ο ΝΟΠ στην Πάτρα κόντρα στη Λάρισα, που δύσκολα δεν θα ανέβει στο τρένο για την Α2. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 8-5 των Θεσσαλών και χρειάζονται μόλις 2 βαθμούς στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές για να σφραγίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 4-1, 1-1.
ΝΟ Πατρών: Αντίοχος 3, Μπουρνάζος 2, Παπαδέας 1, Κανελλόπουλος 1, Φρανίσεβιτς 1.
ΝΟ Λάρισας: Σουράνι 2, Κουλουκτσής 1, Παππάς 1, Αληχανίδης 1.

«Τρίποντο» παραμονής για Καλαμάκι

Νίκη που ανανεώνει την... κάρτα παραμονής του στα μεγάλα σαλόνια και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο πέτυχε στο κολυμβητήριο του Αλίμου και το Καλαμάκι. Η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε της ήδη υποβιβασμένης ΝΕΠ με 13-7 και έφτασε στους 13 βαθμούς.

Τα 8λεπτα: 4-0, 5-2, 3-3, 1-2.
Καλαμάκι: Κουτσογιάννης 2, Δάνδολος 2, Τσίκλος 1, Μονιούδης 2, Γκέργκελι 3, Βασιλόπουλος 1, Λιοτσάκης 2.
ΝΕ Πατρών: Δανούρδης 3, Τουλγαρίδης 3, Καλούδης 1.