Μπουρζ - Ολυμπιακός 67-61: Έφτασε μία ανάσα από την μεγάλη ανατροπή στην πρεμιέρα της EuroLeague

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -18 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με την Μπουρζ για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague Women, ωστόσο πλησίασε στο -1 από τη μεγάλη ανατροπή με το τελικό σκορ να δικαιώνει τις γηπεδούχες (67-61).

Η πρεμιέρα της EuroLeague Women βρήκε τον Ολυμπιακό στη Γαλλία απέναντι σε ένα από τα μεγάλα φαβορί, την Μπουρζ. Οι «ερυθρόλευκες» γύρισαν από μία κατάσταση του -18 κόντρα στις περσινές πρωταθλήτριες του EuroCup, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την σπουδαία ανατροπή και ηττήθηκαν με 67-61.

Οι γηπεδούχες ορμώμενες και από την παρουσία του κόσμου στο κλειστό πάτησαν καλύτερα στο παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και έφτασαν ακόμη και στο +11 (22-11) λίγο πριν τη λήξη του. Ένα μικρό σερί άνοιξε και άλλο την ψαλίδα (29-13), με τις «ερυθρόλευκες» να ρίχνουν την διαφορά στο -12 (29-17) με το οποίο οδηγήθηκαν και στα αποδυτήρια (36-24). Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, οι σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έφεραν τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να γράφουν το 42-35, με τις Γαλλίδες να τρέχουν επιμέρους 12-1 στο επόμενο διάστημα για το 54-36.

To 54-39 που ήταν η εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, μετατράπηκε μέσα σε τρία λεπτά σε 56-47 από την βολές της Αγιούσο και σε 56-50 από την Σταμολάμπρου, οδηγώντας το ματς σε μονοψήφιες τιμές για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της ανατροπής. Ένα νέο ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό έφερε το ματς σε απόσταση... αναπνοής με το ρολόι να αναγράφει 4 λεπτά για το τέλος. Η Μπουρζ σταμάτησε αυτή την "επέλαση" και με την Άντερσον πήρε ξανά αέρα με το 63-57 στο 38', προτού Σταμολάμπρου-Αγιούσο και Γκούσταφσον συνεργαστούν για το 63-61 στον αιφνιδιασμό.

Για τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η Γκούσταφσον με 25 πόντους, η Σταμολάμπρου ακολούθησε με 19 και 12 είχε η Σουκ, την ώρα η Νικολοπούλου σημείωσε για ακόμη μία φορά στη στατιστική της το εντυπωσιακό "13" στις ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61