Ολυμπιακός - ΑΓΣ Ιωαννίνων 92-55: Σαρωτικοί οι «ερυθρόλευκοι»

Καλκαβούρας

Ο Ολυμπιακός έκανε σκόνη και θρύψαλα τον ΑΣΓ Ιωαννίνων στην 3η ημέρα του 50ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων καθώς επικράτησε εύκολα με 92-55.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φροντίσει να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης από την πρώτη περίοδο του αγώνα καθώς είχαν πάρει προβάδισμα με 50-24.

Λογικό και επόμενο η συνέχεια να αποτελέσει τυπική διαδικασία στο ματς και ο Ολυμπιακός να πετύχει την 2η νίκη του σε τρία ματς του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Καλύτερος του παρκέ ήταν ο Παναγιώτης Καλκαβούρας, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από 29 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 24 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη συγκεντρώνοντας 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Γιώργος Μπουρνελές πρόσθεσε άλλους 19 πόντους με 8/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ «διψήφιοι» για τους «ερυθρόλευκους» ήταν επίσης οι Παπασταύρου (14π., 7ριμπ., 6ασ.), Παπασταθόπουλος (12π., 6ριμπ.) και Αντωνίου (10π., 4ασ.)

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 50-24, 72-44, 92-55.

Ολυμπιακός (Κουρμουλης): Μπουρνελές 19 (1), Αλμυρούδης, Κυλιντηρέας-Ξυδούς, Αγγελόπουλος, Παπασταθόπουλος 12, Φτιάρας 4, Παγουλάτος 3 (1), Αντωνίου 10 (2), Ζούγρης 4, Καλκαβούρας 24 (6), Παπασταύρου 14, Ραχούρης 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Δόσης 2, Ντούτσης 5, Κουτρούμπας 2, Ντουμας 20 (3), Γεωργίτσης, Γ. Τσόλης 7, Παπαντωνίου 3 (1), Γελαδάρης 3, Ν. Τσόλης 11, Φωτιάδης 2, Καρβέλης, Μπόλης.